-
02 ноември 2014 15:01
- 1715
- 1
В разговора ми с Катрин Дей, която координира прилагането на механизма за сътрудничество и оценка спрямо България на ниво ЕК, тя повтори нееднократно, че ако някой в София си мисли, че смяната на Комисията ще донесе смяна на отношението към механизма за сътрудничество и оценка, това би било голяма грешка. Това каза в интервю за БНР министърът на правосъдието в служебния кабинет Христо Иванов
Роден е на 13 септември 1974 г. в София.
Христо Иванов е магистър по право от Софийския.
Първият заместник-председател на комисията, досегашният холандски министър Франс Тимерманс, ще отговаря на най-високо политическо ниво за механизма и това вероятно ще доведе до заостряне на позицията спрямо България, допълни той.
Другото, което каза госпожа Катрин Дей, е, че нямаме никакви основания да очакваме позитивен или замазващ положението доклад. Това беше един сигнал, че трябва да се подготвим за доста критика. Каза още, че въпреки че технически няма връзка между доклада от европейското наблюдение и проблематика на Шенген, фундаменталното и в двете е доверието на нашите европейски партньори към способността на България да се реформира и да има институции, които заслужават доверие. Това, за мен, е много важен акцент, защото той показва едно просто нещо - ние не успяваме да реформираме съдебната си система, но изобщо не сме започнали на системно ниво разговора за това какво трябва да се случи в системата на вътрешните работи и сигурността. По същия начин, по който имаме стратегия за съдебна реформа, трябва да имаме един систематичен дългосрочен политически документ, който да очертава какво правим с МВР, с ДАНС, с всички тези служби, що се отнася до техния капацитет за осигуряване на вътрешна сигурност и ред, осигуряване на борба с корупцията по високите етажи на властта, заяви правосъдният министър.
Катрин Дей разбира какво означава архитектурата на настоящия парламент и, че този парламент може да излъчи едно правителство, което да излъчва правилните послания, но в парламента да се натъква на невъзможност да прокара каквото и да е било. Нейният акцент, и това беше повторено 4 пъти по време на срещата, беше, че, ако политическите сили в България не покажат ясна воля в парламента за посоката на реформите, това ще бъде голям проблем, независимо какво приказва кабинетът и други, въвлечени в съдебната реформа. В момента ЕК пренася тежестта на своето доста критично внимание именно върху това, което политическите сили в парламента смятат да правят или да не правят в областта на съдебната реформа и реформата в областта на вътрешния ред, допълни Иванов.
Според министъра на правосъдието в служебния кабинет, стратегията за реформа на прокуратурата не е опит да бъде извадена тя от съдебната власт, каквито критики бяха тиражирани в общественото пространство: "Откакто е излязла този проект за стратегия, който би трябвало да се обсъжда, обсъждахме неща, които ги няма в него през цялото време, но не и нещата, които са там. Обсъждахме го първо дали това е първа стъпка към вадене на прокуратурата от съдебната власт. Не, не е. обсъждахме до дали това е по някакъв начин фокус върху статута на главния прокурор – не, не е. обсъждахме дали това е опит, как беше…да се прави експертиза на одита и одит на експертизата. Не, и това не е. Дайте да говорим за това какво пише там!. Успяваме ли ние да се заемем наистина фундаменталните проблеми на корупцията по високите етажи на властта, по системната злоупотреба с власт, която се случва в България.
Унинието, казват отците на християнската църква е грях. Трябва да се надяваме, че наистина фокусът ще бъде, фокусът в крайна сметка ще изкристализира основните цели на стратегията за това да имаме абсолютен приоритет на независимостта на съда, решителна борба с корупцията, огромно и много сериозно усилие да започнем процес на реформиране на прокуратурата, така че тя да стане истински, ефективна именно от гледна точка да се превърне в ефективен инструмент за борба с корупцията по високите етажи на властта. Изобщо да пристъпим към реформата, вътрешните работи. Мисля, че обществото го иска, мисля, че е дошло времето за това, и то е неизбежно да се случи".
По повод твърдението на главния прокурор Сотир Цацаров
Сотир Цацаров е роден на 28 септември 1966 г. в гр. Пловдив. Средното си образование завършва в, че казусът с КТБ е чисто присвояване, Иванов изрази надежда, че това ще бъде доказано: "Ако главният прокурор го казва това нещо, аз се надявам, вярвам, че това е нещо, което ще бъде доказано в съдебна зала. В този смисъл министърът на правосъдието няма място в този разговор, и в този коментар. Но наистина без наказуемостта в България е елемент от политическата култура, и ние трябва по някакъв начин да сложим край. Това обаче не е задължение само на прокуратурата. Има много неща, които трябва да се направят в парламента, и които трябва да се направят дори сега с измененията в редакцията на парламентарния правилник, които в момента се случват. Изключително важно е ние да можем да рестартираме цялата система от независими регулатори и органи. Тук нямам предвид да сменим персоналния им състав, а изобщо да сменим начина, по който те работят, и динамиката на тяхната работа. Това е и БНБ, и Комисията за защита на конкуренцията, и огромен периметър от страшно важни органи, които просто не работят добре".
Последвайте канала на
Свързани новини
ЕК към България: Докладът за правосъдието и вътрешните работи няма да бъде кой знае колко позитивен
28 октомври 201418:30
Правосъдният министър: В съдебната система има определени зависимости
26 септември 201409:23
Цацаров: Най-големите критици на прокуратурата за КТБ са получавали пари в брой
05 септември 201418:35
Превърнете съдебната реформа в национален приоритет, призова Златанова наследниците си (видео)
28 юли 201410:59
Посланикът на САЩ Марси Рийс се е срещнала с главния прокурор Сотир Цацаров в Съдебната палата
10 юли 201514:29
Христо Иванов: България е разбита от корупционни практики (видео)
08 юли 201508:15
Експравосъдният министър на Румъния: С промените в Конституцията се прахосва време
25 май 201511:54
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ЦСКА - София спря победната серия на Лудогорец с гол в 91-ата минута
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
България трябва да покаже различно лице срещу черногорците в Ботевград
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Радомир Чолаков: Аз станах курбан на Христо Иванов, той е персонално виновен за Сарафов и Пеевски
25 ноември 202407:48
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им. Няма да го позволим
25 ноември 202407:49
Нидал Алгафари за размяната на писма между ГЕРБ и ПП-ДБ: За да излезе тази информация, ни подготвят, че ще се договорят
25 ноември 202408:38
Милен Керемедчиев: Дори България да бъде приета в Шенген, проверки ще има
25 ноември 202407:55
Главчев изиска от министър Глушков решение в спешен порядък относно неизплатените премии на щангистите
25 ноември 202408:51
Отново не започна разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
25 ноември 202410:45
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
25 ноември 202409:47
Психично болен уби баща си и нападна майка си
25 ноември 202408:54
Баща и син се качили на Ауди А3 и потънали вдън земя във Видинско
25 ноември 202408:29
2014.11.03 | 20:38