БСП и ГЕРБ с "фатално разминаване" за Изборния кодекс

Булфото
share

Временната парламентарна комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс /ИК/ прие проект за нов ИК, внесен от депутати  от "Коалиция за България" и отхвърли проект за промени в настоящия кодекс, предложен от депутати от ГЕРБ.

Проектът предложен от КБ събра 7 гласа "за" и три "въздържал се". За законопроекта на ГЕРБ гласуваха трима депутати, трима бяха против и трима се въздържаха. Председателят на комисията Мая Манолова посочи, че ще предложи  двата законопроекта да бъдат разгледани от парламента идната седмица.

Татяна Буруджиева /КБ/ посочи, че двата законопроекта фатално се разминават. Според нея трябва да се промени философията на Изборния кодекс. Мая Манолова обясни, че ако бъде приет проектът на ГЕРБ, работата ще бъде много по-мащабна отколкото да бъде  приет новият кодекс, създаден от временната комисия. Според Дора Янкова ГЕРБ трябва да оттегли законопроекта си.

Цецка Цачева каза, че няма нужда от изцяло нов ИК, защото не са налице обществени отношения, които да налагат изцяло нов проект. Павел Шопов /"Атака"/ заяви, че е излишен спорът - нов ИК или разширяване на обхвата на сегашния кодекс. Според него това е  бил спорът преди шест месеца и е приключи с идеята да бъде създаден нов ИК. Проблем на политическата класа е, че за 24  години не намери отговор на повтарящи се и болезнени проблеми, каза Шопов и добави, че според тях най-големият проблем е с фалшифицирането, манипулирането и купуването на изборите. Задача на новия кодекс е как да се справи с този проблем, обяви депутатът от "Атака", цитиран от БТА.

Мустафа Карадайъ /ДПС/ смята, че трябва да се промени методиката за разпределяне на мандатите. Няма идеална методика,  въпросът е така да я направим, че по-малко да се обяснява на гражданите, по-малко размествания да има и резултатите да са  по-близки до истината. Той повдигна въпроса с проблема за преференциалното гласуване. Според него трябва да се обмисли между първо и второ четене преференциалното гласуване, защото не се отбелязва никъде желанието на тези, които са съгласни с  подредбата на листата.

Проф. Емилия Друмева от Обществения съвет към временната комисия посочи, че според членовете му трябва да бъде намалена бариерата за влизане в парламента от 4 на 3 процента.

Водещи новини

Още новини