Веднага след отчета за дейността на Министерството на околната среда и водите за второто полугодие ръководителят на оперативна програма "Околна среда" подаде оставка. Малина Крумова е депозирала искането си да бъде освободена от поста от 1 януари догодина, съобщава "Капитал", като цитира свои източници в МОСВ, пише "Дневник".
Това се случва месец след като стана ясно, че Европейската комисия замрази плащанията по тази програма заради "системни грешки при реализирането на обществените поръчки от страна на регионалните власти".
На пресконференция министърът на екологията заяви, че вече е започнала мащабна проверка на всички обществени поръчки по програмата за периода 2010-2013 г. Става дума за над 300 обществени поръчки на стойност над 50 хил. лв. Според най-оптимистичните прогнози на ековедомството ревизията ще приключи в края на февруари следващата година и през март – ако Брюксел одобри предприетите мерки, отново ще пусне заложените средства.
"Преувеличаването на един технически въпрос изпраща послания за неспособност в ЕК, което ще го задълбочи", пише в писмото си Крумова. Тя смята, че целенасочено е ограничаван достъпът й до информация и по този начин не може ефективно да управлява програмата.
Според нея управляващите органи на европрограмите са изолирани от процеса на взимане на решения, като "на тях им се спускат нареждания". От писмото й става ясно, че вицепремиерът и отговарящ за еврофондовете Зинаида Златанова не е провела среща с управляващите оперативните програми, откакто е на поста си, което е над шест месеца.
"Липсват ясни национални цели или те се формулират без администрацията и без да се отчита натрупаният опит. Решения като това за допустимост на ДДС или касаещи спирането на средствата по ОПОС се взимат без анализ", пише още в писмото на Крумова.
Работи се в режим на "спешност", която според Малина Крумова не е продиктувана от външни обстоятелства. Тя отхвърля обвиненията към нея, че органът е твърде независим, и отбелязва, че липсва система за национален контрол над обществените поръчки и резултатите от тях.
Договорените средства по ОПОС са 5.668 млрд. лв. (или 161%), а изплатените - 1.496 млрд. лв. (42,48%), пише в справката на министерството по напредъка в оперативната програма.