Партията на Кунева: Бюджет 2014 - от БСП обещанията, от гражданите - сметката

share

Нямам никакво съмнение, че управляващите ще бъдат неприятно изненадани от резултата на популисткия си „социален“ подход, който приложиха в Бюджет 2014. Това е познатата схема „от нас са обещанията, от вас - сметката“. Да ни е честито първото сбъднато предизборно обещание на БСП – преминаване към прогресивна ставка на облагане.

Това коментира шефът на икономическия екип на „Движение България на гражданите“ Бисер Манолов по повод приемането на бюджета за 2014 година, съобщиха от пресцентъра на партията. Това, което притеснява нашия икономически екип е, че сме свидетели на смяна на плоския данък. Да, за системата на плоския данък  е валидно облекченото административно обслужване и еднаквото третиране на доходите на всички. Всяка различна система от тази  представлява премахване на плоския данък като такъв, допълни Бисер Манолов. Той коментира, че според разчетите на управляващите тази мярка ще засегне около 400 хиляди  работещи и ще струва на Бюджет 2015 около 150 милиона лева и изрази опасения, че премахването на плоския данък ще доведе до творчески висоти родните стопански субекти в търсене на схеми за възползване от ситуацията.

Икономистите на „България на гражданите“ определяме Бюджет 2014 като криво огледало. Самите управляващи го нарекоха „бюджет на икономическия растеж и социалната справедливост“, но бих им предложил да добавят и „световния мир“, допълни Манолов, със забележката, че в стремежа си да се харесат на всички, БСП ще изгубят и малкото останали, които ги харесват. БСП обещаха 250 хиляди нови работни места, а безработните вече надхвърля 410 хиляди, което прави около 12,5 % безработица. А нали процентът трябваше да падне през мандата им до 7%, попита Манолов. В същото време Министерството на финансите прави прогноза, че до 2016 безработицата ще е твърдо над 10 %, което според нашия екипа е ефектът на кривото огледало в действие.

Заложените буфери в бюджета между 600 милиона и 1 милиард лева са завишени и показват несигурност в прогнозите, а ужким бизнес климатът в страната стремително се подобрявал. Въпросът е за кого, коментира още Бисер Манолов. Той обясни, че корпоративните данъци се движат в рамките на 5.6% и че щом се твърди, че има по-добър бизнес климат, би следвало да има по-печеливши компании и респективно повече приходи от корпоративен данък, което очевидно не е реалност.

Според него политиканстването по темата за пенсиите е запазената марка „made in BSP“. Пенсиите трябва да зависят единствено и само от количествените показатели  -  брой на осигуряващите се, брой на пенсионерите, коефициент на заместване и коефициент на зависимост. Останалото е обект на обществен дебат, а не на политически, но така става, когато управляващите живеят в криво огледало, допълни още Бисер Манолов позицията на „България на гражданите“.

Водещи новини

Още новини