Представители на гражданските формации изразиха мнение, че една от главните теми, които ги тревожат е за отношенията между банки и кредитополучатели. Щом избирателите изискват това от нас, ние трябва да повдигнем дебат по тази тема.
Това каза пред TV7 депутатът от Коалиция за България Дора Янкова. Трябва да има равнопоставеност между двете страни. Не може банката еднолично да увеличава лихвите, без да информира хората. Не може банките да предоставят личните ни данни на трети страни, когато сме закъснели с вноски и тези трети страни да звънят и да ни притесняват, каза още Янкова. Държавата трябва да се намеси и това не е популизъм. Трябва да се проведе дебат с банковите асоциации и организации. За последните години са фалирали 150 000 фирми. Повечето активи на тези фирми са в ръцете на банките, защото собствениците са теглили кредит. Правителството ще се опита да направи някакъв вид рестарт на икономиката и този дебат трябва да се започне. Далеч сме от мисълта, че банките са виновни за положението в държавата, категорична беше Янкова. В Закона за потребителите трябва да има повече права и през него да се защитават техните права. Това е една от идеите. Ако се стигне до разпродажба на ипотекиран имот и цената не стига за покриване на задължението, банката трябва да покрие загубата за своя сметка и да не търси повече пари от кредитополучателя. Това е друга идея. Обмисляме и трета идея за Закон за личния фалит, разкри Янкова.
По телефона се включи и финансистът Кольо Парамов. Когато става въпрос за банки ние все още трябва да пипаме с ръкавици. Преди 15 години се опарихме и още имаме поети ангажименти, които трябва да изпълняваме. Идеите са много добри, но те могат да се реализират само през държавния бюджет, категоричен беше Парамов.