Всеки, който би желал да покаже, че във Варна е спечелил или във Варна всички загубиха и това ще се проектира на национално равнище, според мен поема прекалено голям риск. Не е вярно това. Сходството е в това, че ще имаме отказ от партийно гласуване. Това заяви пред БНР социологът Антоний Гълъбов.
"Аз твърдя, че едни предсрочни избори няма да възпроизведат сегашното състояние на парламента. Това е очевидно. Всички партии, които в момента са в 42-рото НС, ще загубят подкрепа на следващи избори. Може би в по-малка степен ДПС, но както ГЕРБ, така и КБ, така и "Атака", ще имат много по-ниски резултати, които имаха на 12-и май, каза Гълъбов и добави, че вероятно ще има по-ниска подкрепа за политическите партии, но ще има и по-неубедително електорално участие във Варна", добави той.
Българският парламент не функционира като демократична институция. В него няма опозиция, заяви категорично социологът и добави: "За мен е огромна отговорността на председателят на НС. Аз изобщо отказвам да разбера поведението му. Той носи отговорността да създаде нормална среда за работа в парламента. Това означава незабавни консултации с ГЕРБ и незабавно връщане на опозицията в парламента, защото в противен случай легитимността на приетите закони е под въпрос".
"Смятам, че трябва да се повиши ефективността на гражданския протест, защото очевидно е, че управляващите избраха стратегията на Тройната коалиция. По време на управлението й имахме изключително много протести от ново съсловие и нито един от тях не беше зачетен. Имаше дълбоко пренебрежение към гражданските протести и по този начин бяха неутрализирани. Сега това не трябва да се случи. Трябва да се появи едно активно и постоянно гражданско действие, което да се изразява в натиска институциите да си вършат работа", каза той.
По отношение на реакцията на синдикатите, която се появи на 23-тия ден от протестите, Гълъбов заяви: "Нормалната реакция на синдикатите би трябвало да дойде много по-рано, защото те трябваше да изразят отношението си към правителството значително по-рано. Все пак онова, което е важно, е, че очевидно синдикатите се опитват да намерят място в разплитането или усложняването на сегашната ситуация. За мен е важно, че сега КТ "Подкрепа" твърди, че това е само сигнал, който има за цел да насърчи преговори, че ще търси консултации, че ще се опита да изгради по-широка основа за съгласие, но забавянето на синдикатите говори за това, че те са потърсили възможност да се договорят с правителството, но не са успели да го направят."