Ние бяхме екип, който работи добре. Събирахме се всяка седмица и обсъждахме проблемите. Това заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева на пресконференция.
Чрез институциите работи правовата държава. Това е пожеланието ни към следващото правителство - да върне вярата в институциите, категорична е Захариева.
Трябва да правим всичко видимо, пред обществото. Не е възможно за толкова кратко време да предприемем всичко в енергетиката, но започнахме с прозрачността. Разсекретихме над 200 договора в енергетиката. Поискахме две обективни оценки от ЕК и от Световната банка, не защото нямаме специалисти, които да ги изготвят у нас, а защото искахме те да са безпристрастни. Два са ключовите пункта в тези доклади - либерализация и силен регулатор, обясни вицепремиерът.
Проблемът с монополите се решава чрез силен и независим регулатор. Колкото и да запушваме пробойните, цените на тока не могат да се намалят до безкрайност. Един от начините да се намалят сметките на домакинствата е енергийната ефективност. Смятаме, че оставаме добро наследство в това отношения, заяви тя.
Работим по възможността да закупим автомобили за социален патронаж. През последните два месеца разработихме система за контрол и публичност на големите инфраструктурни проекти заедно с Камарата на строителите. Всеки ще може да провери в този регистър до къде е всеки един проект, какви плащания са проведени и т.н. Вчера инспектирах АМ"Тракия" и мога да кажа, че тя ще факт до края на следващия месец. Благодаря на инж. Лазар Лазаров от АПИ, че е там и следи стриктно за качеството на работата, заяви регионалният министър.
Транспортният министър Кристиан Кръстев заяви, че вървят към срочно преструктуриране на дълговете на БДЖ.По думите му транспортното министерство е възстановило доверието на кредиторите.
Земеделският министър проф. Иван Станков заяви, че са успели да тушират напрежението в сектора. Той обобщи свършеното в неговото министерство с думите, че са обърнали особено голямо внимание на животновъдството и на зърнопроизводството. Трябваше да направим и един цялостен и пълен преглед на раздадените земи. Това, което се установи е, че над 50% от пасищата са дадени на хора, които не отглеждат животни. Трябва да се промени законодателството в тази насока, заяви той. По думите му те са прегледали хидромелиоративната система в България и са установили, че тя е почти унищожена. Трябва да се възстанови, защото без нея не може да има отглеждане на зеленчуци и плодове, смята той.
Активно се работи по програмата за селско стопанство. Трябва да ви кажа, че по нея не беше направено почти нищо. Създадохме екипи и сега се работи по всяка една точка. Също така се работи много сериозно и по програмата "Катар", каза проф. Станков.
Що се отнася до работата на министерство на околната среда, Юлиян Попов заяви, че те са успели да повдигнат ключови въпроси, които не са били повдигани до този момент - като шумовете, праховите замърсявания и т.н. Ще оставим след себе си една Харта за развитие на устойчив туризъм, както и пакет с мерки по редица проблеми в сектора, каза той.
Както знаете работата на този кабинет бе изключително тежка. В началото влязохме да направим един преглед в енергетиката, за да очертаем какви са проблемите и какво трябва да се направи. Видяхме че в енергетиката има много дисбаланси. Проведохме разговори с всички играчи в сектора. Другото много важно нещо, което трябваше да се направи е да се либерализира пазара. От 1 юли средното напрежение излиза на един либерализиран пазар, заяви енергийният министър Асен Василев. По думите му те са създали един модел, в който не си прехвърлят горещия картоф, а се водят разговори, за да се решават проблемите адекватно.
Според министър Роман Василев електронните обществени поръчки е сред топ приоритетите на страната. Направихме и първа стъпка за развитието на електронното образование в България, като създадохме електронен кампус в УНСС. Немислимо е да има електронно правителство без да имаме киберсигурност. Що се отнася до електронното здравеопазване - предстои развитие в тази насока, каза още той.
На въпрос какво означава нов начин за формиране на цената на тока, Асен Василев заяви, че добавките за зелена енергия са били не там, където им е мястото. Не трябва да се изкривява или крие цената на електороенергия като се слага към транспорта й, който въобще не е скъп, уточни още той.
Попитан дали цената на тока може да бъде запазена такава, каквото е в момента, Василев бе категоричен, че продължава да вярва, че от 1 юли няма да има увеличение. Що се отнася до налагането на мораториум - тази мярка е неправилна, трябва да си свършим работата,а не да прибягваме към нея, заяви още той.
Очаквайте подробности!