Саудитски опозиционер, който от близо три години се намира в център за временно настаняване близо до София, заяви днес, че е обявил гладна стачка в опит да бъде пуснат на свобода, предаде АФП.
„Започнах безсрочна гладна стачка на 5 юли в знак на протест срещу нарушаването на моите права, европейските закони и международните договори от страна на българските власти“, заяви пред АФП по телефона от центъра Абдулрахман ал Халиди.
Той призова българските власти да го освободят незабавно и безусловно. „Ще продължа гладната си стачка, докато тези искания не бъдат изпълнени“, каза той, като предупреди, че „всеки опит за насилствено прекратяване на гладната стачка ще има тежки последици“.
Хелзинкският комитет за защита на правата на човека многократно е осъждал „явната незаконност на задържането му“ и е определял продължителността му като „прекомерна“.
Българската агенция за бежанците „не е потвърдила, че Халиди е спрял да се храни“.
В изявлението обаче се казва, че агенцията „приема сериозно всички сигнали от лица, търсещи убежище, за възможни нарушения на правата им“.
Във връзка с това на саудитския дисидент е назначен експерт от социалните служби, който „да се грижи за него и да следи здравословното му състояние с оглед на това да му бъде предоставена медицинска помощ“, ако стане необходимо.
През 2011 г. Ал Халиди е взел участие в редките демонстрации в източната част на Саудитска Арабия, където е съсредоточено шиитското малцинство в кралството.
През 2013 г. той избяга в Турция, а през 2021 г. пристигна в България, за да поиска убежище, след като срокът на действие на паспорта му изтича.
През 2022 г. българските власти стигнаха до заключението, че Халиди не е доказал в достатъчна степен, че ще бъде изложен на опасност от преследване, ако се върне в страната си по произход, съобщи български адвокат, запознат със случая, който говори пред АФП при условие да остане анонимен.
През февруари Ал Халиди е получил заповед за експулсиране в Саудитска Арабия, която е обжалвал.
Ако бъде депортиран, той ще бъде изложен на опасност от „изтезания и други сериозни нарушения на правата му заради политическите му възгледи и активност в Саудитска Арабия“, посочи през март неправителствената организация „Амнести интернешънъл“, припомни АФП, цитирана от БТА.
На 25 април Върховният административен съд (ВАС) потвърди решение на Административен съд-София град (АССГ) по казуса със саудитския гражданин.
На 9 януари АССГ реши, че трябва да се отмени отказът на Държавна агенция за бежанците да бъде предоставен статут на бежанец и хуманитарен статут на Ал Халиди. Според съда преписката следва да се върне на агенцията за ново произнасяне, съобразено с мотивите на съда и обсъждане на представените от кандидата доказателства и обсъждане на релевантните твърдения по казуса.
От ВАС потвърждават извода на първоинстанционния съд за незаконосъобразността на оспорения индивидуален административен акт, поради противоречието му с решение по дело С-159/21 на Съда на ЕС от 22.09.2022 г.
Сагата със саудитеца започва през ноември 2021 г., когато Абдулрахман ал Халиди бе задържан след влизане в България. Впоследствие бе настанен в Специалния дом за временно настаняване на чужденци (СДВНЧ) – София, кв. „Бусманци“. Преди това мъжът седем години е пребивавал със семейството си в Република Турция. Агенцията за бежанците у нас първоначално е отказала молбата за убежище на Ал Халиди. Въпросът е отнесен до административния съд, който е постановил агенцията да предостави убежище на мъжа, след това обаче решението е обжалвано пред ВАС.
Ново съдебно изслушване по казуса трябва да се проведе през септември.
През последните години ултраконсервативното кралство премина през сериозни реформи под ръководството на престолонаследника Мохамед бин Салман, но според правозащитни активисти реформите са съпроводени с безмилостни репресии срещу политическото инакомислие.