Министърът на културата Найден Тодоров: Убеден съм, че сънародниците ни зад граница успяват да се усетят като реална общност

Булфото, архив
share

Световните срещи на българските медии, организирани от БТА, са професионален форум, който е изградил в годините своя авторитет на много специална платформа, чиято цел е комуникация, създаване на мрежа и установяване на взаимоотношения на сътрудничество между български журналисти от цял свят. Това се посочва в приветствие на служебния министър на културата Найден Тодоров към участниците в Деветнадесетата Световна среща на българските медии, която бе открита днес в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Одеса, Украйна. Форумът се провежда присъствено и онлайн, а дискусиите ще се проведат в три града – Одеса, Болград и Измаил, където има големи български общности. 

„Аз вярвам, че освен събитие за гилдията, това е национална кауза, тъй като тя има много важна функция – осигурява възможност за общуване на медиите на българите извън България“, се отбелязва още в приветствието на министър Тодоров. 

Главният редактор на в. „България СЕГА“ в САЩ Светлозар Момчилов: Ако имаме информация за всички българи в Чикаго, той ще е първият български град

„Убеден съм, че благодарение на тези срещи, с безценното лидерство и медиаторство на Българската телеграфна агенция, нашите сънародници в чужбина успяват да почувстват държавата и държавните институции по-близо до себе си, да се усетят като реална общност. Именно „Медии и общност“ е темата на настоящата Деветнадесета среща, която се провежда присъствено в Одеса, Болград и Измаил. 

За това ми се иска да припомня един факт от историята – преди повече от осем десетилетия, 1938 г., видни българи от София, потомци на бесарабските българи, издават един единствен брой на вестник „Българска Бесарабия“. В него те правят апел да има един ден в годината, който да е посветен на бесарабските българи. Така 29 октомври станал Ден на бесарабските българи. Но историята продължава да се пише и днес, защото тя не е само една дата и всъщност всеки ден е Ден на бесарабските българи, независимо къде по света се намират те“, пише още министърът на културата до участниците в срещата. 

Министър Тодоров изразява надежда, че настоящата среща ще допринесе за укрепването на връзките между всички български медии и ще подчертае значението на медиите като носители на културната и национална идентичност. Според него медиите играят ключова роля в поддържането на връзките между българите по света, като предоставят платформа за обмен на информация, идеи, новини, които обединяват нашата диаспора и свързват с Родината. 

„Приветствам всички участници в Деветнадесетата световна среща на българските медии и изразявам своята благодарност към организаторите от Българската телеграфна агенция за техния неуморен труд и отдаденост. Нивото на тревожност в Украйна днес е по-високо от всякога. А е известно, че една от главните цели на всяка цивилизация е да намали ролята на насилието и страха в човешкия живот. Вярвам, че със своята ежедневна работа националният пресклуб на БТА в Одеса, в сътрудничество с Украинската национална информационна агенция Укринформ, успяват да допринесат за снижаване на тези нива на тревожност. Във времена, когато фалшивите новини и пропагандата ни заливат, някак да бъде по друг начин. 

Илияна Йотова към българите: Където и да се намираме, ни свързва невидимата, но много здрава нишка на род, идентичност и език

Надявам се дискусиите, които предстоят по темите „Българите по света в медиите“, „Знанието за род и език в българските медии“ и „Науката и университетите в българските медии“ да бъдат успешни и плодотворни, изпълнени с конструктивни предложения и нови възможности за сътрудничество. Вярвам, че вашата работа ще продължи да играе важна роля в укрепването на българските общности по света и в съхраняването на нашите традиции и културно наследство, а също и съхраняването на общочовешките ценности и достижения на цивилизацията“, посочва още министър Найден Тодоров. 

„Убеден съм, че Деветнадесетата среща на българските медии ще бъде още една стъпка към сближаването на българите по света и укрепването на нашата национална идентичност, а също така – още една платформа, от която да отправим призив за подкрепа на нашите украински братя и сестри за справедливата им борба за развитие“, се казва още в неговия поздравителен адрес към участниците на форума. 

Водещи новини

Още новини