Кой и защо прави промени в сферата на здравеопазването, които сякаш нарочно са насочени против интересите и удобствата на пациенти, лекари и фармацевти? От години мине не мине време и т.нар."реформатори" измислят някой поредна глупост, с която хвърлят в шаш и паника цялото общество. Точно такава е забраната на хартиените рецепти за важни лекарства- антибиотиците и лекарствата за лечение на диабет и антибактериалните медикаменти за системна употреба, които от днес се изписват само с електронна рецепта.
Новите правила се въвеждат с изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. За това се говори от няколко години насам и ту се огласява гръмогласно, че електронните рецепти се въвеждат, ту след малък период от време това се отлага. Намеренията на здравните администратори се пропагандират като добри - цели се да се постигне прозрачност върху целия процес по предписване и отпускане на тези лекарствени продукти. Обещават и всички хартиени рецепти, издадени преди 16 октомври да останат валидни.
Лекари и фармацевти обаче са в паника как ще успеят да се справят в условията на новите изисквания. Пациентите също имат притеснения,
тъй като точно изброените медикаменти постоянно липсват от аптечните вериги и ще им се наложи да обикалят от аптека на аптека ту с хартиена, ту с електронна рецепта.
Докторите и досега се жалват, че са затрупани с бумащина и са се превърнали в чиновници, а как ще е занапред, фантазия не им стига да прогнозират. И досега те имаха проблеми почти всекидневно да се свързват със системата на НЗОК, която често-често дава дефекти...
За улеснение на медицинските специалисти, Информационно обслужване е разработило и внедрило безплатно и достъпно мобилно приложение, функциониращо на всички видове мобилни телефони. Разработеното мобилно приложение е със специализирано предназначение за издаване на електронни рецепти в ситуации, при които лекарят няма достъп до компютър с медицински софтуер.
Всичко това е чудесно, разбира се, за един нормален и подреден свят.
У нас обаче в малките села и градове нито има здравни пунктове, нито има аптеки, а ще бъде интересно да видим как бабите и дядовците от изоставените, умиращи села боравят с електронните рецепти.
До едно време следях колко са унищожените аптеки заради гламавата здравна политика на управляващите през годините и бяха над 1300, но вече сигурно са и повече. Има дори общински центрове, в които няма аптека и хората от цялата община са принудени да пътуват километри до най-големия град, за да си купят илачите.
Такивата ми ти работи се случват в живия живот. Него политиците не го живеят и не го познават.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Novini.bg