Преди ден омбудсманът проф. Диана Ковачева изрече на глас и официално едно /поредно/ безобразие, за което се знае отдавна и се коментира усилено в обществото – че инсулинови лекарства изчезнаха от аптеките, защото разни „кифли” ги изкупиха с цел да отслабват и регулират теглото си. Така те лишават от животоспасяващи лекарства над половин милион болни от диабет българи.
Няма защо да се лъжем, че онези, които са опразнили аптеките, за да свалят излишните си килограми, ще проявят съчувствие към болните ни сънародници. Това е невъзможно, ако те имаха толкова емпатия и благородство надали щяха да посягат на животоспасяващите медикаменти за други. И вероятно щяха да намерят други начини да задоволяват своята суета и егоцентричност.
Затова е важно регулацията при продажбите на въпросните лекарства да се контролира от държавата и нейните органи. Ако новият здравен министър има желание, това е възможно да се осъществи. Но по-напред да видим дали той ще обърне внимание на апела на народния защитник.
Важно е да се знае, че на всеки 10 секунди по двама души в света се разболяват от диабет, а един умира от усложненията, свързани с болестта.
Броят на болните от диабет в България е над 503 000 души, а най-тревожно е, че расте броят на децата, които страдат от тази коварна болест.
За съжаление не само „кифлите” усложняват живота на пациентите с диабет у нас като им изкупуват медикаментите. Тежката държавна бюрократична машина също действа по кифленски и затормозява болните с безброй протоколи, документи и документчета, с ходене от гише на гише от служба в служба и разнасяне на куп бумащини, което би затруднило и здрав човек, та камо ли немощен. Вероятно сте чували израза за безнадеждност, който все повече българи употребяват: в страната ни не е добре нито да си болен, нито да си пенсионер, нито да работиш. Хората винят за всичките си несгоди държавата. Но избягват да признават, че държавата сме всички ние и щом допускаме подобни безобразия, значи те закономерно ще ни се случват. И „кифлите”, и кифленската държава, и всичко останало…