Отслаби ли "Вагнер" влиянието на Путин?

Gettyimages/архив
share

Броени часове след като наемниците от "Вагнер" влязоха в Русия и почти стигнаха до столицата, те се оттеглиха и освободиха Ростов на Дон.

Един метеж, който както неочаквано започна, така и неочаквано свърши”. Това коментира журналистът Александър Велев пред Нова телевизия по повод еднодневният бун на наемниците от "Вагнер". "Пригожин тръгна към Москва и на 200 км от града се отказа благодарение на Лукашенко, който посредничи между него и Путин. Аз лично не мога да повярвам, че това е инсценировка", посочи  Велев.

"Речта на Путин се повтаряше по телевизиите в Русия, в нея той много ясно казваше, че това е предателство и предателите ще бъдта наказани. Ако се вгледате в стойката му и начина, по който говореше, той не се чувстваше много сигурен, търсеше подкрепата на войската и на "вагнеровци", за да не се случи преврат", допълни още журналистът.  По думите му, изглежда, силите, които са стояли зад Евгений Пригожин, са се отдръпнали в последния момент.  

Историкът проф. Михаил Станчев е категоричен, че това е инсценировка подготвена преди време. „Пригожен е много близък до Путин. Още в затвора го вербуваха в КГБ. Бивш затворник да развие такъв бизнес е нереално, но понеже самият Путин е в системата, внедриха Пригожен в близкия кръг”, посочи още Станчев в студиото на "Здравей, България".

Според Велев или позициите на Путин ще отслабнат, или той ще подходи като Ердоган през 2016 г. , "който се  разправи с всички свои противници и вече няма съпротива в Турция".

Бившият шеф на ЦРУ предупреди Евгений Пригожин „да внимава с отворени прозорци“

"Това, че Пригожин заплаши този ядрен арсенал около Воронеш, постави въпроса как да се озаптят тези най-близки около кръга на Путин "кагебешници", които използват доста опасно ядрената заплаха", заяви и журналистът Момчил Дойчев.

Водещи новини

Още новини