Доц. Ат. Мангъров за novini.bg: Заразените с варицела са три пъти повече от миналата година

булфото/архив/ и pixabay
share

Има ли бум на варицела в обществото ни, е актуален въпрос за родители и учители у нас? Как протича заразата, има ли подводни камъни в този процес и какви са последствията? Днешният Ковид като вчерашният ли е? Разговарям доц. Атанас Мангъров, началник на Детската клиника в СБАЛИПБ „Проф. Ив.Киров” – София - Специализирана болница по инфекциозни и паразитни болести.

Запознах се с данните на НЦПЗБ, от които става ясно, че от началото на годината у нас са регистрирани близо 16 000 случая на заразяване с варицела. За същия период миналата година са отбелязани 6 592 случая, т.е. близо три пъти по-малко, а за цялата година са над 26 537 случая. Така че определено от началото на годината до началото на тази седмица има завишаване на заразените с варицела.

Поради ограниченията за Ковид и затварянето на хората и децата по домовете им, се натрупа много не имунно население. Щом децата тръгнаха на училище, децата започнаха да боледуват като се заразяват, а варицелата е особено силна в това отношение.

Ако човек е боледувал веднъж от тази инфекция, то той не може да се зарази повторно. Но пък може да се разболее от херпес зостер.

Това се дължи на обстоятелството, че когато се изкара варицелата, вирусът остава в спящо състояние в клетките на спиналните ганглии на нервната система в гръбначния стълб и понякога по не много ясни причини се активира е се получава почти същата клинична картина като при варицелата, има обрив. Поради това, че се явява в сетивните нерви, има много силна болка. За да боледува човек от херпес зостер, то той преди това трябва да е прекарал зараза с варицела.
По принцип варицелата протича по-леко в детска възраст, но е продължителна - до 10 дни, като минава на етапи. Но когато е при по-възрастните процесът протича тежко и дълго се помни. Усложненията, които  могат да възникнат, са свързани с нарушаване на равновесието, движението, умора.

Варицелата протича много тежко при имунокомпроментирани деца и възрастни - с левкимия, рак и др., при които, за да се потисне заболяването, се влияе върху тяхната имунна система. При тези индивиди варицелата протича много тежко и нерядко завършва летално.

Единственият начин за предпазване е с ваксината срещу варицела.

Долната граница за нейното поставяне е когато децата са на 9 месеца, тя се прави двукратно, като вторият път е след 2-4 месеца. Трайността й е до живот и който я има, не се разболява.
В момента има регистрирани случаи и на зарази с ковид, но те нямат нищо общо с предишната вълна. Сега инфектирането с този вирус по нищо не се различава с онези болести, които караме по 1-2 пъти годишно. Естествено е, че ще се появят нови щамове на коронавируса, но това не бива да ни тревожи и паникьосва.

Водещи новини

Още новини