Преди 80 години не пуснахме своята пратка - 48 00 евреи. Записахме едни от най-светлите страници не само в българската, но и в световната история. За съжаление не успяхме да спасим над 11 000 евреи. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по време на международната конференция на тема „Ролята на юристите в спасяването на българските евреи“
Много изследвания на фактите трябва да бъдат направени, за да знаем какво се е случило в онези мрачи месеци. Общата е цел е да знаем и помним уроците на историята и да не повтаряме горчивия опит. Както пише великият българин Цветан Тодоров в едно свое есе – золото не е само минало. Опасни са опитите за подмяна на историята, добави вицепрезидентът.
Българското еврейско население е единственото, което след Холокоста беше повече на брой отколкото преди. Това са думи на оцеляла българска еврейка. В тях е признанието за спасението. Тези думи трябва да звучат по-силно от думите на отричането, посочи Йотова.
Можем да бъдем горди с предците си, предотвратили депортацията на българските евреи. приемането на антиеврейското законодателство и загубеният живот на онези, които не са били спасени, са повод за срам и покаяние. Отричането на един от тези два факта би било едностранчиво. Нужни са още много научни изследвания и форуми като днешния, за да разберем в пълнота този трагичен период и да достигнем до обективна историческа оценка. Да не забравяме никога нито човешкия акт на спасяването, нито трагичната смърт на невинните жертви, посочи в изказването си проф. дфн Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Служебният министър на външните работи Николай Милков подчерта, че нито един български евреин не е бил изпратен в лагерите на смъртта. И добави, че нито един от тях не е бил убит.
България е единствената страна, чието население се увеличава по естествен път чрез раждаемост, а не чрез миграция. Мнозина български юристи дават принос за отпора на гражданското общество. Димитър Пешев е получил юридическо образование в именно тук в Софийския университет. Двама от участниците в кюстендилската четворка също са юристи. Възлова е ролята на регионалните адвокати, които засилват гражданската нетърпимост. В тази съпротива участие взема и българската дипломатическа служба. Тогавашното външно министерство е издало 15 000 тразитни визи на евреи, чуджи граждани, които бягат от гоненията. Такова количество визи не могат да бъдат издавни в прериод от години без това да е част от единна политика, допълни още Милков.