Валежът на тези 200 литра на квадратен метър, които паднаха в изворите на река Стряма, се случва веднъж на 150-200 г. Трудно би могло да се спаси от наводнение при такава вода. Това каза в предаването "Денят на живо" по Нова Нюз изпълнителният директор на "Напоителни системи" Атанас Мулетаров по повод голямото наводнение в Карловско.
Съмнявам се, че можеше да се направи нещо. Колкото и да ми беше неприятно да видя гледката, усетих безсилие. Трудно човек се справя с такава стихия, заяви Мулетаров.
Ние там имаме диги при две села, след това 14 километра няма диги. Задълженията за почистване на коритото в този участък е на кмета и на областния управител. Големият разлив на водата е точно в тези 14 километра. Основната вода е минала под дерето, там е имало естествени бентове от дървета, които не са издържали. При Дъбене и Войнягово, където има диги, няма такива разливи, посочи шефът на "Напоителни системи".
Той уточни, че не знае защо два проекта за "Напоителни системи", единият от които за над 800 млн. лева, са извадени от Плана за възстаноявване и устойчивост.
Ако имаше превенция, цялостно почистване на коритото от дърветата, щетите може би щяха да са в по-малка степен, отбеляза Атанас Мулетаров.
Заварих две обществени поръчки за справяне с вредното въздействие на водите, които не знам защо са били неглижирани. На втория ден наредих да ги пуснат и вече са в ход. Тепърва ще стартират проекти и по мярка, която също е за възстановяване на обекти, каза още Мулетаров.