Как кризите, високите цени, неясното бъдеще и температурните разлики ни психясват

pixabay, дарик
share

Как кризите у нас и по света, страховете, несигурността в съвремието ни, се отразяват върху психичното здраве на българите? Можем ли сами да опазим здравето си? Разговарям с психиатъра д-р Веселин Герев. Той има практика в София и Пловдив, а интересите му са насочени към стресови, тревожни и депресивни състояния. Има много публикации във водещи медицински издания по целия свят по изброените теми.

Всичко, което изброихте се отразява много стресиращо върху и без това затормозената психика на българина. Много е интересен феноменът, че все още в нашите кабинети не идват хора, засегнати от икономическата и ценова ескалация. Обяснението ми е, че за да може да се визуализира някакъв психичен проблем, то той трябва да се наслагва по-дълго време от месец-два, да е продължил поне 1,5-2 години в напрежение, за да може да се разгърне т.нар.стресова реакция.

Сега българите харчат своите финансови запаси, но това няма как да продължи дълго.

Мнозинството живеят в несигурност.

Много странен и интересен факт е, че има също така много граждани с влошено психично здраве, поради резките температурни промени и амплитуди.

Времето е нетипично да средата на юли – сутрин температурите на места са 5-10 градуса, а през деня минават и над 30 градуса. Тези огромни разлики водят до безсъние, до кошмарни сънища, главоболия, шум в ушите, гадене, сърцебиене, колебание в кръвното налягане и т.н. Симптомите много имитират паническите атаки, но не са.

Важно е за хората в третата възраст, които приемат медикаменти, много да се пазят от резките промени във времето. Особено е важно за сърдечно болните.

Паническите атаки се наложиха в модерното ни съвремие като вече всеки страх, тревога и безспокойство се категоризират по този начин от самите пациенти. Някои дори се самодиагностицират с помощта на интернет.

Паническите състояния са много специфични. Важно е да уточним, че през лятото почти изчезват. Дължат се на серотонина, който пада при стрес. Те се лекуват чрез покачването му.

Моята препоръка към хората е да не си поставят сами диагнози, да не приемат медикаменти за депресия произволно, защото това влошава състоянието им.

За лятото са характерни сомато-вегетативните кризи, които са подобни на паник атаките, но не са.

Тези кризи се умножиха след дългата изолация поради ковид епидемията. Този е най-честият проблем, който се среща при хората в активна възраст и той ще продължи поне още 1-2 години, защото такава е генезата на самото заболяване.

Друг проблем, който се среща много често сега и то при възрастните, са халюцинациите. При мен почти всеки ден идват хора от третата възраст, които или е изкарал Ковид, се е ваксинирал, правил е  анти-терапия и впоследствие развива халюцинации. Някои са зрителни – пациентите твърдят, че бюрото им се движи на вълнички, от климатика излизат розови и сини балончета и т.н..Засега е трудно да се твърди, че тези поряви са в резултат на преболедуване на коронавируса.

Вече алармират за нова Ковид вълна, но аз си мисля, че вече няма да се налагат строги ограничителни предпазни мерки в обществото. Хората вече се убедиха, че страхът е по-голям проблем от протичането на самата зараза. „Вирусът уби малко хора, но страхът взе много жертви”, каза един умен човек преди време и е точно така.

Важно е хората да не се стресират, да рационализират страховете си и да поддържат съня си, защото натрупването на безсъние води до покачване на кортизоловите нива, т.е. на адреналина и стреса, а това нарушава имунитета ни.

Несигурността на бъдещето създава напрежение, но сами трябва да си помагаме и да не се поддаваме на натиск, за да съхраним, доколкото можем, своето здраве.

Водещи новини

Още новини