Предложената бюджетна субсидия за Българската академия на науките (БАН) за 2022 г. е 119 млн. лв., увеличението спрямо 2021 г. е 2 млн. лв., за да компенсираме очакваното повишение на минималната работна заплата, но са ни необходими още минимум 20 млн. лв., за да може БАН да функционира нормално. Това заяви в Националния пресклуб на БТА проф. Ива Угринова - директор на Института по молекулярна биология към БАН, която е и председател на координационния щаб към Общото събрание на БАН.
,,Сега в БАН има 42 научни института и седем специализирани звена. БАН е на първо място по научни резултати, по икономическо въздействие и по патентна дейност'', коментира математикът от БАН проф. Николай Витанов, който постави и въпроса защо тогава БАН трябва да се бори за оцеляването си.
Председателят на Общото събрание на БАН член-кореспондент Евелина Славчева заяви, че учените и служителите в Академията са определили този бюджет като "вреден, дискриминационен, опасен и обиден".
Този бюджет затръшва вратите на БАН за младите, умните и талантливите хора, които искат да правят наука, подчерта Славчева.
Проф. Емануил Мутафов, заместник-председател на Общото събрание на БАН, припомни, че от декември 2020 г. заплатата на асистент в държавните висши училища е 1300 лв. и тя в момента е с 50 лв. повече от заплатата на професор в БАН.
Вирусът на мизерията, който се засажда в БАН, е далеч по-опасен от коронавируса, защото той поразява не само служителя в БАН, а и цялото негово семейство, заяви проф. Мутафов.