БАН недоволна от отделеното им в "Бюджет 2022"

  • 07 февруари 2022 16:15

  • 453
  • 3
БАН недоволна от отделеното им в "Бюджет 2022"
© Getty Images

Учените от Българската академия на науките изразиха своето възмущение от размера на бюджетната субсидия.

Това политическо решение нарежда учените, работещи в БАН, на последно място в системата на образованието и науката в страната, се посочва в позиция до медиите след проведено общо събрание на академията.

С Министерско постановление в края на 2020 г. за най-ниската академична длъжност „асистент“ в държавните висши училища беше определена минимална месечна работна заплата от 1300 лв. За сравнение, минималната заплата на асистент в БАН през 2021 г. е 946 лв., т.е. 72% от възнаграждението на колега на същата длъжност в държавно висше училище. Нещо повече, основната заплата на професор в БАН е по-ниска от основната заплата за асистент в държавно висше училище, посочват от БАН.

Дискриминацията към Академията продължава и в предвидената бюджетна субсидия за 2022 г., която за пореден път ще демотивира младите хора да изберат професионална реализация в БАН. Младите хора не са съгласни да следват една от най-тежките кариери и след 15-20 години упорит труд да получават под средната заплата за страната.

Въпреки приетите стратегически документи държавата продължава да не спазва поетите ангажименти за достигане на целевите нива за финансиране на научно-изследователска и инвестиционна дейност като процент от БВП.

БАН отстоява авторитета си на водещата научноизследователска организация в страната. Според доклада на Постоянно действащата експертна комисия за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност във висшите училища и научните организации за 2020 г.

Академията е класирана на първо място по критериите научни резултати и тяхното научно въздействие, включително патентна дейност; обществено и икономическо въздействие на научната дейност, както и по обща оценка на научната дейност.

БАН генерира близо 40% от научната продукция на страната, а публикациите на нейните учени намират широк международен отзвук, мярка за което са десетките хиляди независими цитирания. В класацията на Университета в Станфорд през 2020 г. от изследователите, работещи в БАН, 25-има са сред първите два процента на най-влиятелните учени в света, а през 2021 г. броят им е 41.

Това недвусмислено показва високия авторитет на учените от Академията сред световната научна общност и тяхната достойна роля в науката в международен мащаб.

Българските учени теглят лични кредити, за да построят сградата на БАН

През последните години БАН привлича допълнителни финансови средства, близки по размер на получаваната държавна субсидия. За 2020 г. субсидията е 107 142 627 лв., а допълнителните средства са 95 275 197 лв., от които около 30% са по програми на ЕС, за проекти, финансирани от европейски структурни и инвестиционни фондове или от други чуждестранни източници. Ала всеки, който работи в сферата на науката и иновациите, знае, че това са средства със строго предназначение и разпределение, които не могат да покрият дефицита за възнагражденията на учените.

БАН неизменно подкрепя държавата със своя експертен капацитет: поддържа 14 мониторингови мрежи, свързани със сеизмичната обстановка, състоянието на йоносферата и радиационния фон, Черно море и др.; участва в национални и международни експертни органи, в изготвянето на стратегически документи и експертни становища.

БАН е неизменна част от решаването на проблемите на обществото, особено в ситуация на кризи. Ярък пример за това е участието на ключови експерти от БАН в овладяване на сегашната криза с Covid-19, посочват от БАН", пишат от БАН.

Ключова е и ролята на Академията в изпълнението на националните научни програми, на Националната пътна карта за научни инфраструктури, в изграждането на Центровете за върхови постижения и Центрове за компетентност, където БАН успешно си партнира с висшите училища. Това са дългосрочни стратегически обекти, в които се инвестират огромни средства за научна инфраструктура.

Поради системното недофинансиране на човешкия потенциал обаче съществува реална опасност те да останат без изследователи и без инженерен персонал, т.е. без творците на наука и идеи, допълват учените.

 "Уважаеми дами и господа управляващи, призоваваме ви за спешен диалог – преди учените от БАН да предприемат дългосрочни ефективни протестни действия.", се посочва още в позицията на учените.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
453 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Алоо

2022.02.07 | 16:47

3
Публикувайте какво научно постижение имате и тогава искайте повече. Как се правят план програми с цел оправдаване на заплатите знаят много хора,но от тях освен изхабена хартия за отчети няма друг резултат
в очакване

2022.02.07 | 16:29

2
О, синодалните старци недоволствали. От какво бе господа? Малки ли са ви депутатските заплати завещани от станишко за нищоправене? Само в едно упреквам дянков - че не ви закри, а трябваше на секундата, иначе си е мекере.
в очакване

2022.02.07 | 16:29

1
О, синодалните старци недоволствали. От какво бе господа? Малки ли са ви депутатските заплати завещани от станишко за нищоправене? Само в едно упреквам дянков - че не ви закри, а трябваше на секундата, иначе си е мекере.

Добави коментар

Водещи новини