Понякога и европейските чиновници правят гафове и не успяват да си свършат работата коректно. Този извод следва от поясненията, които направи пред novini.bg бившият социален министър Иван Нейков, който сега е директор на Балканския институт по труда и социалната политика. Потърсих го по повод на това, че на страницата на социалното министерство днес бе написано, че министър Деница Сачева не приемала изводите в доклада на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound) за влиянието на пандемията върху заетостта и трудовия живот в ЕС и подготвя възражение за не ласкавите констатации.
Балканският институт по труда и социалната политика е една от информационните точки на Европейската фондация.
Периодично подаваме информация по въпроси, от които фондацията се интересува и по които работи. Сега става въпрос за един от тези въпроси, само че има някакви проблеми, за да не кажа грешки, в последния доклад. Информацията, която сме подавали за една мярка, за която са поискали, са я отразили в доклада за всички мерки. Като се видя този гаф, ни подавахме отново допълнителна информация и предстои корекция на доклада. Ето защо е рано да се коментират проблемите от този доклад, освен че е некоректно. Ще има нови уточнения, които са чисто логистични, но определено се е получило голямо недоразумение при отчитането на участието на България. Този технически пропуск ни прати на дъното на класацията.
Не казвам, че ще застанем на първо място,
но за сравнения с останалите страни членки на ЕС ще можем да говорим след като излезе окончателния доклад. Ние също бяхме силно изненадани като видяхме, че сме подали една информация, пък излиза нещо съвсем друго. Пропускът определено е станали при обработването на информацията.
България изпъква в доклада със срив от 5.6% на заетите
през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г. По този показател по-зле от нас в ЕС е само Испания, където намалението в броя на заетите е 6.1%.
В доклада на Eurofound, който изследва действащите схеми в ключовите месеци от март до септември, нивото на заместване на дохода от държавните мерки в България е едва 60% - най-ниското в ЕС. За сравнение Австрия, Чехия, Полша, Швеция, Дания и Нидерландия са покрили между 90 и 100% от заплатите на засегнатите служители.