Психиатър: Страховете се обострят по време на пандемия

pixabay
share

Когато не можеш да си представиш желаното бъдеще, което е ресурсно обезпечено, тогава ти нямаш повод да си щастлив, а депресиран. Това заяви психиатърът д-р Владимир Сотиров в предаването „Лице в лице“ във връзка с изследване на „Тренд“, според което 80% от българите се чувстват нещастни.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

По думите му перспективата за по-добро бъдеще е най-добрият антидепресант. „Когато знаеш, че животът ще бъде дълъг и пълноценен, че ще имаш възможност да се реализираш – тогава имаш повод да се чувстваш щастлив. Наличието на такава перспектива е най-силният антидепресант“, каза психиатърът.

80% от българите смятат годината за лоша, 44% са песимисти и за следващата

Д-р Сотиров коментира, че хората са манипулирани от властта и са загубили свободата си. Според него гражданите не могат сами да планират живота си, като даде пример с противоепидемичните мерки.

„Когато решават какви мерки да отпаднат, въз основата на какви индикатори преценяват? Ние не знаем. Оставам с впечатлението, че това се случва произволно. Ние сме изключени, а когато човек е изключен – той не се чувства автор на живота си, той е марионетка, а така няма как да си щастлив, ти се чувстваш несигурен“, добави медикът. Според него премиерът Бойко Борисов обича ролята на благодетел.

„За мен това е симптом на липса на екипна работа. Единствената интерпретация е, че те не знаят какво правят, нямат синхрон, имат хаотични и противоречиви послания“, заяви той и допълни, че с добрите новини за разхлабване на мерките министър-председателят цели да получи възхищение.

Психиатърът посочи, че страховете се обострят по време на пандемия. Относно критичното състояние на психиатричните здравни грижи у нас, д-р Сотиров коментира, че проблемът идва от липсата на адекватно управление в сектора.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини