„Удобно е, когато се вземат решения, това да става при малки числа. Затова вероятно антигенните тестове за коронавируса все още не влизат в официалната статистика. Единственият останал белег за хода на епидемията е смъртността. За последната излязла седмица тя е с около 110% от обичайната за последните пет години“. Това каза пред БНР социологът Георги Стоилчев от неформалната група Science in the crisis.
Според него обявяването на оздравелите се случва автоматично и не е особено обективно.
„До 21 декември няма да намалим значително смъртността. В средата на януари ще отчетем реалния резултат от въведените по-строги мерки.Наблюдаваме леко успокоение на новите случаи, с всичките особености на статистиката. Това са първи резултати от мерките, взети в края на октомври и началото на ноември. Новозаразените медици са много голям белег за това докъде сме стигнали в борбата с епидемията. За съжаление техният брой продължава да расте. Това създава предпоставка за по-дълъг период на възстановяване на здравната система“, заяви той.
По думите на Стоилчев, ако се приеме, че причината за въвеждането на мерки е да се разтовари здравната система, то с увеличаване на броя на заразените медици се вижда, че не ѝ помагаме: "Вероятно заради недостига на медицински кадри ще се наложи част от мерките след 21 декември да останат“, допълни Георги Стоилчев.
Социологът подчерта, че медиците и възрастни хора трябва да бъдат приоритетните групи при ваксиниране.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?