Проф. Ваня Матанова: Време е за стратегия за излизане от кризата

Булфото (архив)
share

Колко ще бъде трудно завръщането към нормалния живот, след като седмици наред доминира призивът "Останете си вкъщи"? Въпреки наложителните мерки за социална изолация, е крайно време да се помисли за психичното здраве, заяви пред БНР проф. Ваня Матанова, ръководител на Института за психично здраве и развитие.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33003

"Кризата ще свърши, ще има постепидемичен период, но знаем категорично, че тези посттравматични състояния ще продължават дълго време, даже когато формално ситуацията се е нормализирала. Време е да се състави стратегия за излизане от кризата", коментира проф. Матанова.

Защо България все още няма пътна карта за завръщане към нормалността и по-лесно ли е да бъдеш в изолация, когато имаш перспектива: "Да, на чисто психично ниво, ако има срок, в който се каже – май месец ще бъдем вече в друг режим, това безспорно ще облекчи преживяването на изолацията. Но ситуацията е много непредсказуема", смята проф. Матанова.

След паниката идват депресиите, алармира психотерапевт

"Децата са вкъщи с родителите си. Обаче тези родители са тревожни, уплашени, притеснени, което е нито добро, нито лошо – това е просто нормално за тази ситуация сега. Но тези уплашени, тревожни, объркани родители са вкъщи с децата, децата усещат психичното състояние на родителите си и започват да разпознават другите като ненадеждни, които не могат да им осигурят защита. Затова е необходимо да се говори с тези деца", посочи тя.

Матанова отбеляза, че много често говоренето за коронавируса е свързано само със забраните и детето не знае защо трябва да остане вкъщи, защо не трябва да ходи на училище. То трябва да бъде започнато с това и то по начин, който е съобразен с неговата възраст.

Проф. Матанова предлага да се помисли за информация тип "брифинг за деца" – за отговори на техните въпроси: "Отговорът да бъде от обучени психолози, от психотерапевти. Защото много често родителите не знаят как да поднесат тази информация и обикновено я поднасят откъм опасната ѝ страна, което допълнително увеличава страха и тревожността у децата".

 

   
Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33003

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини