Интервю за случващото се в "Обединени патриоти" с политолога, доктор на политическите науки Калоян Методиев. Той е роден през 1976 г. в София, завършил е политология в Софийския университет, където по-късно става преподавател. Автор е на книгите „Поколения и възраст в политиката. Българският преход“ (2012) и “Западните Балкани и България (политика, дипломация, сигурност)“ (2016), както и на стотици статии и интервюта на политическа и социална тематика. Ползва английски, руски, сръбски и хърватски език.
- Г-н Методиев, какъв е вашият коментар за случващото се в т.нар. "малка коалиция - Обединени патриоти" след оставката на вицепремиера Валери Симеонов?
- И преди, и след оставката отношенията помежду им са като между архи-врагове, а не като партньори. Тази оставка не е някакъв специфичен вододел в техния спектакъл на очерняне и унищожение на партньора. От политологична гледна точка е изключително интересно, защото е рядък исторически момент да се наблюдава подобно системно унищожение на себеподобния. Това са паяци в буркан.
- По време на бурни протести лидерът на "Атака" Волен Сидеров поиска оставката и на другия си съратник от обединението - вицето Красимир Каракачанов. Защо го прави, според вас?
- Нещо може да му е направил, а може и да не е направил нещо, което е искал. Трудно се следят исканията на Сидеров и емоционалните му лъкатушения. Той беше подценен политически въжеиграч и не е изключено да го прави, за да надживее и потъващите си ортаци.
- Появиха се тълкувания, че разцеплението сред патриотите обслужва интереса на ДПС, така ли е?
- ДПС и патриотите имат нужда едни от други. Не виждам директен интерес от изчезването на едните за другите и обратно. Биенето в гърдите и лозунгарството не помагат, когато трябва да се разбират мотивите и на двете групи.
- Разединението на коалиционния партньор на ГЕРБ усложнява ли допълнително недоброто състояние на управлението? Ще се стигне ли до предсрочни избори?
- Да, още повече се делегитимира тази власт и невъзможността й да се занимава с градивна политика. Произвеждат се много скандали, още скандали, деструкция, вади се мръсно бельо, громят се всички наоколо, тръби се за успехи, а отвъд това, здравният разум не открива резултати и европейска перспектива за хората и държавата. България е окована на последното място в Европейския съюз.
- Възможно ли е всички тези "патриотични игри" да доведат до крах на това политическо обединение преди евровота и какви са прогнозите ви за него?
- Крахът е настъпил де факто. Въпросът е кога ще настъпи де юре. Ако отидем в този състав до европейските избори ще е истинско политическо чудо. Самото отиване пък би било болезнено, мъчително и непредвидимо. Просто такива процеси вървят и предполагам самите участници си дават реална сметка за положението до което самите те, без чужда помощ и вина, се докараха във властта.