Автомобилите на бъдещето могат да бъдат конструирани в България.
Амбицията е на студентите от Техническия университет в София, които работят по усъвършенстването на новия си болид с водороден двигател. Целта е разработваната кола да влезе в масова употреба и да бори замърсяването на въздуха.
Преди броени дни студентите се завърнаха от международно състезание в Турция, където се класираха на второ място с кола, създадена в хангарите на учебното заведение, в което се обучават.
Любомир Николов е третокурсник в Техническия университет и признава, че може да разглоби автомобил до най-малката съставна част. Това е причината да започне да измисля автомобили от ново поколение.
Малкото возило, задвижвано от водородна клетка, той нарича Феникс. С проекта екипът му от университета печели трето място на Световно състезание в Лондон.
"Започнахме още с направата на купето, първоначално купето беше само на компютър, след което го изградихме от стиропор, изля се матрица, която в последствие направихме карбон“, коментира Любомир.
Автомобилът тежи около 100 килограма и това е едно от предимствата, които му дават преднина в състезанията в категория за автомобил от градски тип. Колата е с два двигателя, единият от които се използва само за потегляне.
Основната цел на екипа е постигане на максимална скорост с минимален разход на енергия.
Според експерти шансовете на електромобила да се наложи за изминаване на разстояния в градска среда, като се сведе до минимум замърсяването на околната среда, са големи.
За целта обаче ще трябва да се промени инфраструктурата и да бъдат създадени места за зареждане.
Основна пречка за масовото производство на тези автомобили е високата цена.