В сигурността няма алтернатива на задълбочаването на европейската интеграция. Сегашните системи - Фронтекс, Европол, Евроджъст трябва да станат още по-силни. Трябва да има преформулиране на Шенген и да е ясно, че страни като България няма как да са извън него, каза пред БНТ днес вицепремиерът и лидер на Движение България на гражданите Меглена Кунева.
Според събеседничката на медията България трябва да превърне географското си положение в предимство. "Страната ни може и трябва да изиграе важна роля, ние сме външна граница на Европейския съюз, тук трябва да се концентрират инвестиции на сигурност, каза още тя.
По отношение на атентатите в Париж Кунева бе категорична, че Европа не трябва да се подава на страха. "Това е целта на терористите - да променят дневния ред и да насаждат страх. Да, ние - и като правителство, и като граждани, трябва да бъдем готови с повече бдителност, но не бива да се страхуваме до парализа и да предаваме ценностите си", коментира тя.
По думите на Кунева ЕС умее да устоява на кризи, защото самата е създадена от кризата на Втората световна война. "Всяка криза е различна, финансовата криза промени структурата на европейското общество, остави много хора отчаяни и безработни, а това ражда радикализъм, коментира тя. В сегашната криза трябва да намерим баланса между сигурността и запазването на ценностите си, като свобода и демокрация", каза вицепремиерът и посочи, че задача номер едно в момента е засилването на сигурността.
Заместник-министър председателят призова да не се слага знак на равенство между исляма и тероризма, защото това ще създаде противопоставяне в сърцето на Европа, а именно това е, което искат екстремистите.
Кунева прогнозира, че темата за сигурността ще е и във фокуса на българското председателство на съвета на ЕС през 2018 г. Тя посочи, че в бюджет 2016 са заложени средства за подготовка на председателството, които ще се разходват много разумно и всеки разход ще трябва да се доказва пред министерството на финансите. По думите й средствата за ремонти на сгради, в това число и НДК са извън разходите за председателството, защото са насочени към проекти, които ще останат и след 2018г. Както днес следим какво казват люксембургският премиер и министри, така във втората половина на 2018 г. важни ще са именно позициите на българските управляващи и те ще определят дневния ред на ЕС. България ще бъде в сърцето на Европа, каза още Кунева.
Кунева коментира още, че е важно Народното събрание да приеме антикорупционния закон, защото той също е важен за сигурността.
Кунева: Да не се слага знак на равенство между исляма и тероризма
- 15.11.2015 | 11:42
- 1526