Психолог: Охранителите страдат от емоционална простотия

share

53-годишният Нягол Петров, който бе пребит до смърт от охранители на мол във Варна в събота, изкарал два часа в жестока агония, преди да се довлече до лъскавия под в “Гранд мол Варна” и да издъхне пред луксозен магазин за козметика.

Той страдал от шизофрения, но бил безобиден. Той обичал да пие кафето си там, съобщава БТВ.

Според психолозите тези действия показват, че охранителите, които са младежи между 20 и 25 г. имат сериозни проблеми. "Защо тримата юнаци са пребили този болен човек. Те страдат от емоционална простотия. Това каза психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова.

Нашето общество е изключително агресивно срещу психичноболните, посочи тя.

Тя даде шокиращ пример, когато се е налагало на неин пациент да се окаже медицинска помощ. "Остави го този лудия" - ми казват колеги, когато ги придружавам за извършване на прегледи. Това показва болест на обществото ни, категоричен е психиатърът.

Това е психопатен акт на агресия. Виждаме, че групата е подбрала жертвата си, която е от уязвима. Тези групи са по-уязвими за жертви, както в глутницата и става жертви на фашизоидните настроения в обществото. Този анализ направи социалният антрополог Харалан Александров пред БТВ.

Той посочи, че младежите са получили власт, те са силната страна и им е дадена власт да се разпореждат в мрачната институция. Интересно е какво се случва в дълбините на мола, като едно тъмно място - за мен тези места са такива. Някакво табу се е срутило. Станало е възможно да избие агресията, посочи социалният антрополог.

Представителят на Асоциацията на частни охранителните фирми Здравко Дерелиев коментира инцидента така: "Не е проблем да си извадиш медицинско свидетелство преди наемане за охранителна фирма. Навремето изискванията за тази дейност бяха по-строги. Към днешна дата психотестовете не са критерий за психично здраве на охранителите".

Според него това не е локален проблем, а проблем на обществото. В икономическата криза в момента подобен инцидент не е странен. Отделните фирми си правят вътрешен подбор с допълнителни тестове, посочи Дерелиев.

Ако си покосен от психична болест ти биваш изолиран, изхвърлен от обществото и биваш обречен, категоричен е Александров.

Дерелиев подчерта, че са били направени много предложения за промяна в Закона за частната охранителна дейност. Например индивидуално лицензиране на охранителните фирми, което ще завиши качеството на услугата. Той изтъкна, че тези промени са били подготвени, но поради честата смяната на министри на вътрешните работи това не се е случило. Според него по-удачно би било да се върнат психотестовете.

Трябва да се промени подборът на кадрите в охранителните фирми, особено в по-стресовите условия, посочи психологът.

Социалният антрополог бе категоричен, че това са психично болни хора. Застрашени са бедните, болните, отхвърлените от обществото, малцинствата. Колкото по-уязвим един човек, толкова по-жестоки сме ние. Трябва да помислим доколко функционираме като общност, изтъкна Александров.

Стана ясно, че 52-годишният Нягол Петров е бил е бил пребит зверски от охраната, защото го помислили за клошар. Мъжът обаче нито е бил толкова изпаднал, нито пиян, а добродушен човек, който всеки ден се разхождал до мола. Той е страдал от шизофрения, но не е бил агресивен и хората в района са го познавали. Зверството станало около 14:00 ч пред десетки клиенти.

Той не е предизвикал с никакви свои действия побоя, потвърди и говорителят на Окръжна прокуратура Радослав Лазаров.

Водещи новини

Още новини