Бившият финансов министър Симеон Дянков проговори пред американското издание "Уолстрийт Джърнъл".
В статия под заглавие "Безкрайните протести на България" във вестник "Уолстрийт джърнъл" Симеон Дянков пише, че нито един кабинет няма да спечели симпатиите на народа докато от обществения живот на страната не бъдат заличени следите от комунистическата ера.
Той коментира протестите в България. "Защо българите са на улицата?", пита се Дянков и сам отговаряна въпроса си: "Те искат България да стане нормална страна. И им е писнало да се чувстват като европейци втора ръка".
"Външен наблюдател би могъл да каже, че антиправителствените протести не са необичайни за Европа в последно време. Само погледнете Гърция, Португалия или Испания. Но протестите в България не са обикновени протести срещу мерките за строги икономии. Българската фискална къща е подредена. По данни на Евростат през 2012 г. страната е имала второто най-ниско съотношение между дълг и БВП в ЕС от 17% и четвъртият най-нисък бюджетен дефицит от 0,6%. В България затягането на коланите е минало. Минималната заплата беше увеличена с 30% в последните две години. Пенсиите се увеличиха с 10% през април. Защо тогава българите са на улицата? Те искат България да стане нормална страна. И им е писнало да се чувстват като европейци втора ръка", пише Дянков в коментара си.
Дянков напомня, че инвестициите са се увеличили и това е повишило доходите, а европарите са помогнали за строежа на нова нова инфраструктура, особено по време на управлението на Бойко Борисов.
"Но следите от комунистическата ера все още присъстват в България. Те не позволяват установяването на нормалност. Ще видим колко дълго ще се задържи настоящото правителство, оглавявано от премиера Пламен Орешарски. Изглежда, че то няма да има дълъг живот. Но който и да дойде на власт след това, ще се изправи пред същите проблеми. Българските политици трябва да извършат три смели реформи, за да си спечелят уважението на своите избиратели. Първата е чрез реформиране на държавните служби за сигурност, включително ограничаването на участието на нейни бивши членове в обществения живот. Втората е енергийна реформа и третото е реформирането на висшето образование", пише още Симеон Дянков.