Ден 8: "Оставка", "Мафия" и яйца по централите на ДПС и БСП (галерия)

Булфото
share

За осми пореден ден в София и страната се провеждат масови протести срещу правителството на Пламен Орешарски. Пред Министерски съвет в столицата започнаха да се събират хиляди протестиращите. Има засилени мерки за сигурност, както и метални заграждения.

Шествието ще премине по познатия вече маршрут от Министерски съвет към Парламента, Орлов мост и от там към партийните централи на БСП, ДПС и ГЕРБ.

Протестите започнаха миналия петък срещу скоростното назначение на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Към този гняв се добавиха поредица изказвания и действия от страна на властта. Към всички тях сега се прибавя и миналото на новия областен управител на София – Росен Малинов, който се оказа е сътрудничил на Шесто управление на Държавна сигурност.

Недоволните са на различна възраст и са "въоръжени" със свирки, знамена, карикатури и плакати, на които пише: "Г-н Монов, сега и вие сте интернет зависим! Ха-ха", "Оставка", "Мафия", "6 години системен тормоз, закани за убийство и натиск да отстъпим имота си",  "Системен тормоз и корупция", "Мафията засади Цветлинчета и завъди Писанчета", "Безочието и наглостта - вън от нашата страна".  Част от митингуващите носят маски на прасета. (Снимки от протеста в София можете да видите тук)

Хората настояват за смяна на политическия модел и бързи промени в Изборния кодекс. Днес основната тема е провеждащият се в София съвет на Партията на европейските социалисти (ПЕС), чиито лидер е Сергей Станишев.

Пред централата на "Атака" на ул. Врабча е спокойно. Симпатизанти на партията не са преградили улицата. Националистите заявиха, че няма да блокират движението.

 При охраната на масови прояви на „първа линия” ще бъдат разположени служители, облечени със светлоотразителни жилетки с надпис „Антиконфликт полиция”. Това е нов подход, който се въвежда по инициатива на ръководството на СДВР, съобщиха оттам.

Целта е униформените служители ясно да заявят пред гражданите желанието за толерантност и овладяване на напрежението при провеждането на масови прояви и за диалог с гражданите. Следващата стъпка ще бъде и въвеждането на полицейски екипи, на чиито светлоотразителни жилетки ще се чете надписът „Полиция - Диалог екип”. Тяхната задача ще бъде да водят диалог с различни групи протестиращи, организатори и граждани по време на протестни митинги и шествия.

Гражданите на място ще могат да сигнализират за възникнали проблеми и създадени условия за провокации или ескалация на напрежението. Униформените са обучени за водене на преговори при евентуално възникнали конфликти между страните.

Тези нови практики се базират на изпитани и утвърдени стратегии, използвани от полицията в партньорските европейски държави. Статистиката при използването им показва драстично спадане на инцидентите по време на провеждането на масови прояви.

Малко по-късно при преминаването покрай централата на БСП един от протестиращите метна по сградата камък, към "Позитано" 20 полетяха и кенчета с бира. Малко по-късно при преминаването си покрай централата на ДПС на столичния бул. "Ал. Стамболийски" демонстрантите  хвърлиха няколко яйца.

Протестното шествие във Варна се насочи по необичаен до сега маршрут. Протестиращите се отправят към галерия във Варна, където са изложени фотоси на самозапалилия се пред сградата на общината по-рано тази година Пламен Горанов.

Шести ден в Сливен протестират срещу правителството на митинг-шествие. Недоволните граждани отново се събраха на площад "Добри Желязков", преминаха по главната улица на Сливен, пред централата на БСП и Областната управа и скандираха "Оставка" и "Мафия". Протестното шествие завърши пред офиса на ДПС.

В Бургас с призиви „оставка” хората отново призоваха за свалянето на кабинета и организирането на предсрочни избори. Малко над 100 души се събраха на пл. „Атанас Сиреков”. С лозунги като “Не сме провокатори. Мразим ви безплатно” бургазлии излязоха за пореден ден на протест пред сградата на общината. Изготвянето и приемането на нов изборен кодекс обаче трябва да бъде основна задача на сега управляващите, преди да се оттеглят, категорични бяха протестиращите на площада. Сред тях имаше майки с деца, пенсионери, ученици. Ясно и категорично искане изказаха хората от Бургас, а именно – повече гражданско участие в управлението и оттегляне на всички политически сили и фигури, управлявали през годините на преход. „Чухме много извинения от управляващата тройна коалиция. Не искаме извинения, а оставки”, обявиха с мегафон най-активните в протеста. Възгласът бе посрещнат с викове: „Оставка!” и „Долу БСП!”. Протестът в Бургас протече мирно, без напрежение. Липсваха политически лица. Малка част от протестиращите преминаха през партийните централи на БСП, ДПС и Атака. Няколко полицейски автомобила следиха за сигурността. Бургазлии обявиха, че ще се съберат и утре в същия час. Протестно шествие ще бъде организирано в неделя от 11.00 часа.

Нашите искания са оставка на това правителство, приемане на нов изборен кодекс и нови избори. Това казаха протестиращите във Велико Търново. Днес е осмият ден на протести. Сред протестиращите има интелектуалци, университетски преподаватели, художници, бизнесмени, студенти. Около и над 50 души всяка вечер се събират пред паметник „Майка България" в часовете от 18.00 до 21.00 часа. Те са категорични, че ще излизат докато Пламен Орешарски не си подаде оставката и „не си събере цялата шайка, да се вслуша в това, което говорят хората, улицата както ни наричат или интернет лумпени и се прибираме по домовете си", казват те. Това е искането на всички хора, които са излезли на улицата. Според тях, ако това правителство почне да се държи логично, може би по някакъв начин ще направят компромис в исканията си, но то всеки ден предизвиква хората с какви ли не нови грешни ходове.

Друг мъж от протеста каза, че не очаква правителството на Орешарски да си подаде оставка под натиска на народното недоволство, но очаква да направят някакви макар и минимални промени в изборния закон в полза на народните искания, за да може да има по-голяма представителност народът ни. По думите на протестиращ, като попитали депутата с 30-годишен стаж като психолог, нарекъл хората от протестите интернет лумпени какво означава това обръщение той е отговорил, че това е парцал, който изчиства самоличността си. Според протестиращите във Велико Търново парцалите са в парламента. Според тях само човек, който е зачеркнал самоличността си, може да гласува каквото му кажат. Хората, излизащи всяка вечер на протест, заявиха, че не правят разлика между партиите, които са направили правителство, за тях всички са мафия.

Около 3000 пловдивчани излязоха за пореден ден на протест срещу кабинета „Орешарски”. Традиционно шествието премина през централната част на Пловдив, като преди това недоволните се включиха в подписка срещу назначаването на областния управител от квотата на ДПС. Протестиращите блокираха едно от възловите кръстовища край „Чифте Баня” и затвориха два от булевардите в района. Младите хора се заканиха да отстояват исканията си докрай. Очаква се в неделя, в Пловдив да се включат в протестите над 15 хиляди недоволни от кабинета „Орешарски”.

Протестиращите в Благоевград и дясно представените партии се обединиха в протестните си действия срещу назначаването на Муса Палев за областен управител. По думите на присъстващите протестните действия ще прераснат в общонационална политическа стачка, която ще продължи до свалянето на правителството на Пламен Орешарски.

Към 100 души на различни възрасти излязоха за трети пореден ден на протестно шествие в Силистра. Мнозина, по призив в социалната мрежа, бяха с народни облекла. За пръв път шествието се спря пред паметника на Васил Левски в центъра на града и след възгласите "България" коленичи за едноминутно мълчание. След това завърши пред централата на БСП, където множеството скандираше "Червени боклуци", "Мафия" и "Оставка”.

Водещи новини

Още новини