Четвърта вечер на протести в страната. Хиляди отново излязоха по улиците на столицата. Шествия има и в големите градове на България. За пореден път хиляди граждани се стекоха към площад "Независимост", превърнал се в символ на протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Постепенно, въпреки оттеглянето му от поста, демонстрациите ескалираха в искания за оставката на кабинета „Орешарски”.
Протестиращите носят български знамена и свирят със свирки. Скандират: "Червени боклуци", "Оставка", "Станишев и Орешарски продажници","Нов изборен закон!" "Не на мафията!". Около сградите на Министерски съвет и президентството има засилено полицейско присъствие. Има микробуси на Жандармерията и метални заграждения, предаде репортер на novini.bg .
На площадката между Президентството и Археологическия музей протестиращите са направили детски кът. Децата рисуват "Моята мечта за България".
По бул. "Дондуков" по протежение на сградата на Министерски съвет, са се събрали много граждани. Сред протестиращите се виждат и политици от дясното пространство. Сред тях са Ваньо Шарков, депутат от предишното Народно събрание, Павел Чернев, също бивш депутат. Хората продължават да прииждат, като протестиращите са на различни възрасти.
Блокирано е движението по бул. "Цар Освободител". Присъстващите недоволстват от политическата система. Има обидни лозунги за политиците, за БСП и ДПС.
Около сградите на Министерски съвет и президентството има засилено полицейско присъствие. Мобилизирани са микробуси на Жандармерията. Полицаи са разположени и в околните по-малки улици, а самата сграда на МС е оградена с метални заграждения.
След около час и половина "под прозорците" на властта, хората традиционно се отправиха към парламента. Там се чуха призиви за окупация на Народното събрание. Част от гражданите обясниха, че "явно без уличен натиск не става - искаме нови правила на играта, промяна на Изборния кодекс. Не искаме да свалим едните и да дойдат другите". (Вижте тук снимки от протеста в София).
Около 40 минути по-късно демонстрантите се преместиха на Орлов мост, където движението бе блокирано. Шествието след това се отправи по "Евлоги Георгиев" към НДК.
От МВР уточниха, че е спряно движението в района на кръстовищата на булевардите "Васил Левски" и "Цар Освободител" и на Орлов мост. Протестните действия протичат без нарушения на обществения ред.
Междувременно от "Атака" блокираха с полиция и автомобили достъпа до централата си. От партията твърдят, че са обидени и че няма да допуснат шествието да стигне до сградата им и тази вечер.
За първи път тази вечер от полицията не се ангажират с това колко души са излезли на протеста в София. От пресцентъра на СДВР съобщиха, че към този час няма информация за инциденти по време на протеста.
Стотици хора се събират и пред общините в Пловдив, Варна и много други градове.
Около 1000 пловдивчани протестираха пред централата на партия „Атака” в града. Те скандираха „Волен вън“, и пяха нецензурни песни по адрес на лидера на партията.
След това шествието премина по главната улица на града, в посока паметника на Съединението. Протестиращите се зарекоха, че ще се съберат отново във вторник, пред сградата на Областната управа, за да не позволят на новия областен управител да влезе.
Стотици се включиха в протеста във Варна. След като блокираха кръстовището пред общината, протестиращите се насочиха по бул. „Мария Луиза” в посока към Катедралата. Поетапно демонстрантите блокираха кръстовищата за няколко минути. Шествие се насочи и към централата на ДПС в града. (Вижте тук снимки от протеста във Варна).
Национални знамена вместо плакати с лозунги преобладаваха на протеста в Русе, който бе насочен "срещу безобразията на управляващите и липсата на чуваемост спрямо народа на тази държава".
Трета поредна вечер граждани протестираха и в Добрич, като днес се събраха повече хора от предишните дни. Имаше хора от различни възрасти. Те се обединиха около призива премиерът Орешарски да си ходи от заемания от него пост, а в парламента депутатите да започнат да работят и то в интерес на народа. Беше подчертано, че не е необходимо да се искат много неща, които няма как да се случат. Сред исканията са да бъде променен изборният закон, така както желаят гражданите, защото те вече имат формулирани идеи. Тази вечер нямаше възгласи „оставка”. Вместо това призивът парламентът да бъде блокиран, ако не е работещ, предизвикаха аплодисментите на присъстващите. Бяха представени и идеи за равен достъп до медиите на всички партии, безплатен или равно платен. Беше отправен призиви дебатите да стават в Народното събрание, а не по улиците, и то истински, демократични дебати. Плакатите на днешния протест имаха същите послания като вчера: „Борба срещу олигархията, монополите, рекета и т.н.”, „Протестът е за всички нас. Без значение на цвят и религия! Обединение за: промяна на Изборния кодекс; нова съдебна система; ефективен граждански контрол; децентрализация на властта”, „Против кабинета Олигарски” и „Елате с нас, защото ние сме сред вас”. Тази вечер имаше по-засилено полицейско присъствие, въпреки че до безредици не се стигна.
Руло с тоалетна хартия за правителство и парламент развяха на протеста в Бургас, който се провежда пред сградата на общината. Над 100 души скандираха „Оставка!”, „Долу ДПС!”, „Долу БСП” и „Мафия”. Протестът беше разнолик. Сред тълпата имаше семейства, студенти, безработни, пенсионери и хора в активна възраст. Те се обявиха категорично за незабавна промяна. Сред протестиращите имаше студент, който бе категоричен, че депутати са успели да съставят фалшиво експертно правителство, чрез лъжа. Той заяви, че трябва да има нови избори. Семейство бе дошло с внуците си. Те заявиха, че в политиката трябва да има млади нови хора. Множеството млади хора, сред които болшинството студенти, бяха категорични, че системата е грешна и трябва нова конституция. Сред протестиращите се чуха и възгласиха против турците във властта, но с пояснението, че нямат нищо срещу турския народ, които също активно показва своята гражданска позиция.
Около стотина души се включиха в протестните действия в Сливен с разнопосочни искания. Част от протеста беше насочен срещу кабинета на Пламен Орешарски. Бяха издигнати и искания за промяна в изборното законодателство като въвеждане на машинно преброяване на гласовете от изборите, настояваха и за изборност на областните управители. Общински съветници също се включиха в протеста като знак на неодобрение с назначението за областен управител на Сливен на досегашния заместник-кмет и областен председател на БСП Корнелий Желязков. Според тях това е пряк конфликт на интереси, тъй като Желязков няма да успява да контролира решенията на досегашния си началник кмета Кольо Милев, който също е представител на БСП. Група от общинските съветници настоя за оставката на самия Милев с мотивите, че крие информация за финансовото състояние на общината, което било близко до фалит. Освен това те упрекнаха Милев, че умишлено източва средства от общината, плащайки огромни адвокатски хонорари. Така досега по загубени на последна инстанция и неподлежащи на обжалване дела били платени 2 млн. лева. Общинските съветници поясниха, че не се опитват да „яхнат” националните протести и ще организират допълнителни само с местни искания.