Цоков за безплатното висше образование: Завършилите университет млади хора мислят по-малко за емиграция

Булфото, архив
share

Министърът на образованието и науката Галин Цоков отговори на въпрос на ДПС относно безплатното висше образование за студенти и докторанти по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия. Той разясни колко ще струва тази мярка на държавния бюджет, посочи броя на студентите, които ще обхване, и разсяни какви ефекти очакват от МОН в дългосрочен план. 

"Това, което е изчислено на базата на броя на студентите, които са първи, втори, трети и четвърти курс тази година, е около 150 милиона лева, като половината от тях ще бъдат за покриване на таксите за втория семестър за тази учебна година, а другата половина или малко повече - за таксата за обучение за първия семестър през следващата година. Предвидена е ивестна индексация на таксите, свързани с обучението на студентите. Около 8 700 студенти и досега бяха без такси за обучение в приоритетни и защитени специалности. Така че общо ще обхване около 22 000 студенти, които досега бяха с такси за обучение "държавна поръчка" и около 5 500 - 6 000 докторанти. Към тях да добавим и няколко десетки докторанта в научните институти и студентите и докторантите във висшите военни училища. Около 35 000 - 40 000 студенти и докторанти. Това е по отношене на финансиране за тази календарна година - втори семестър и първи от следващата учебна година", обобщи Цоков. 

Акад. Денков за отпадането на таксите за студенти: Всеки умен младеж в България ще може да учи в университет

По думите му 10% от местата в университетите "държавна поръчка" в момента не са заети. Според министъра, чрез даване на по-голям достъп до висше образоваине, кандидатстването ще се увеличи, като ще се създаде и по-голяма конкуренция за тези места във висшите училища.

АИКБ: Висшето образование трябва да е безплатно само за студентите, реализиращи се у нас

Друг ефект, който от МОН прогнозират, е включването на повече млади хора в системата на висшето образование. "Завършвайки го, тези млади хора в по-голяма степен ще остават в България. Това показват последните данни от рейтинга на университетите. Над 86% от младежите, които са завършили висше образование, до 5 години след завършване плащат осигуровките си в България. Тоест с почти 15% по-малко в сравнение с предишните 4-5 години. Те са по-малко склонни да заминат за чужбина, защото заплащането, което получава специалист с висше образование, е средно 2 200 лв., а преди 4 години е било около 980 лв.", посочи Цоков.

Водещи новини

Още новини