Какви са проблемите пред дистанционното обучение и има ли заплаха от нулева учебна година?

Pexels
share

Омбудсманът Диана Ковачева организира онлайн среща с министъра на образованието Красимир Вълчев по повод предизвикателствата в дистанционното обучение. 

Учители, родители и представители на родителски организации задават различни въпроси на министър Вълчев, свързани с онлайн обучението. 

Има недобросъвестни родители, но има и такива, които въпреки липсата на компютри правят всичко възможно децата им да учат. 18 000 устройства са закупени и раздадени на учениците за дистанционното обучение,  разкри образователният министър в началото на дискусията. 

Омбудсманът инициира онлайн среща с Вълчев по проблемите на дистанционното обучение

Министерството на образованието и науката започна процедурите за купуването и доставката на близо 107 000 - 108 000 персонални компютъра за училищното образование, но тези дейности се бавят, тъй като ще се използват предимно европейски средства, които ще са свързани с по-продължителни процедури.

Много е важно да се поставят проекти на децата, да се подхожда иновативно за онлайн обучението. Дистанционното обучение не е толкова ефективно, но е компесаторно в тази ситуация, допълни Вълчев. 

В цял свят има недостиг на устройства за големи поръчки. Всеки ден доставяме допълнително устройства. Училищата трябва да се подпомагат помежду си. 1/4 от предвидените устройства за закупуване са за учителите, съобщи министърът на образованието и науката. 

Родители с 10 въпроса към МОН за безопасността при онлайн обучението

Учебната година ще се зачете - няма да е нулева, категоричен бе Красимир Вълчев. Тази година дори ще спестим учебно време - няма седмици за екскурзии или грипни ваканции, допълни образователният министър. 

Последните теми, предвидени в учебните програми, няма да се включват в матурите, разкри министър Вълчев. 

Водещи новини

Още новини