Държавата трябва да спре да се изтегля от малките общини. Това заяви в Трекляно президентът Румен Радев, който откри учебната година в Основното училище "Св. Климент Охридски".
,,Избрах това място за откриване на първия учебен ден, защото това, което се е случило тук, е много показателно'', допълни президентът и посочи, че всичките 19 населени места в най-малката община в България са имали собствени училища и с течение на годините тези училища са закрити и е останало единствено училището в общинския център.
Вие знаете, че когато едно училище се закрие, въпрос на време е да се закрие и самото населено място. Затова държавата трябва да спре да се изтегля от малките общини. Инвестициите, които се правят - в ремонти на сгради и за по-големи заплати на учителите, не са достатъчни, за да се гарантира качествено образование на долно ниво, което трябва да има България, защото устойчивата промяна в България започва от промяна в образователната политика и образованието трябва да се превърне в национален стратегически приоритет. Това трябва да бъде приоритет на всяко едно правителство, независимо кой печели изборите, защото демократично и проспериращо общество се гради от образовани и просветени хора, посочи президентът.
Той отказа да коментира политическите теми в страната и отбеляза, че днешният ден е важен и трябва да бъде посветен на богатството ни - българските деца, и "да не го обременяваме с политически събития".
Румен Радев сподели, че е необходима нова политиката в образованието, а "не само ремонти на училища и не само повишение на учителски заплати".
Нужни са нови методи и форми, подчерта Радев и изтъкна, че последното посещение на държавник от по-висок ранг в Трекляно е било на Богдан Филов.
Виждате за каква огромна дистанция във времето говорим. Трябва да има внимание и управляващите, независимо от кое правителство и местна власт, трябва да ходят повече по училищата, допълни президентът.
,,Кабинетите по природни науки са в окаяно състояние. Как искате нашите деца да имат знания и умения, адекватни на съвременните икономически изисквания, и да се мерим и конкурираме с другите държави, ако нашите ученици нямат тези умения и знания. Това се постига с инвестиции в иновативни форми и методи на преподаване, с инвестиции в здравето на тези деца. Много училища в страната нямат и физкултурни салони. За това трябва да помислим, защото децата са нашият капитал. Ако ние не инвестираме в тях, за какво бъдеще говорим'', коментира държавният глава.
Президентът видя днес на място и направеното дарение за учебното заведение по инициатива на президентската институция. То включва чинове, дъски, компютри, учебни помагала. В училището в Трекляно се обучават 31 деца, от които само 12 са местни. Останалите пристигат от Кюстендил всяка седмица, а през почивните дни се връщат обратно. Училището има и собствен пансион. Първокласниците в учебното заведение са само трима.