За първи път Плевен има работеща детска градина по метода "Монтесори" с лиценз от МОН

Pixabay
share

За първи път Плевен има работеща детска градина по метода "Монтесори", лицензирана от Министерството на образованието и науката. Това съобщи Владислава Цолова - председател на Сдружение "Аутизъм Днес България", инициатор за създаване на новото учебно заведение.

Изпълнението на лицензионния режим бе тежко за нас - изискваше създаване на подходяща архитектурна среда на предоставената ни за ползване сграда от община Плевен, както и тя да бъде достъпна, допълни тя. "Изисква се детска площадка за всяка група, обща площадка за всеки две групи, подходящи помещения за спане, медицински изолатор и други. Това бе огромно предизвикателство за нашето Сдружение и бе надграждащо досегашната ни дейност. Щастливи сме, че все повече родители се интересуват и записват децата си, които нямат проблеми в развитието си, в новата детска градина", подчерта Цолова.

По думите й замисълът е да се интегрират в новата детска градина деца, които посещават Центъра по аутизъм в същата сграда, с деца, които нямат проблеми в развитието си. Тя поясни, че това ще се случва много плавно, с участието на квалифицирани кадри. "Когато екипът на Центъра прецени, че детето вече е овладяло основни социални знания и умения, подходящи за интеграция в масовата детска градина, ще обсъди това с родителите и ще им предложи детето да започне да посещава градината по един час на ден. Когато е готово, това дете ще посещава градината по два часа. Все още децата ни от Центъра не са подготвени да посещават градината по цял ден", отбеляза Цолова.

Тя подчерта, че новосъздадената градина в Плевен работи по методите "Монтесори", всички учители са млади и подготвени и ползват за обучението материали "Монтесори". "Подходът е такъв, че по-големите деца учат по-малките, заедно с учителите. Опознават живота около себе си по игрови начин, без да си дават сметка, че това е образователен процес, а той е такъв. Детската градина ще издава удостоверения за училищна готовност", допълни Цолова.
По думите й след приетите промени в закона, че за четиригодишните деца става задължително обучението в детска градина, община, която има готовност, каквато е община Плевен, може да започне да го прилага.

Водещи новини

Още новини