Всеки пети университетски имот в Студентски град е превърнат в кръчма или дискотека. Днес изтече крайният срок, в който университетите трябваше да изпратят отговор до образователното министерство за допуснатите от тях нарушения.
Какви ще бъдат наказанията за ректорите? От образователното министерство запазиха мълчание, защото докладът е предварителен. Ясно е обаче, че пропуски има почти във всеки университет. Наказанията няма да се налагат от министерството, а според направените нарушения отговорност ще търсят други институции като Сметната палата или прокуратурата.
Една от най-известните чалга-дикотеки в Студентския град, например, всъщност се стопанисва от УНСС. Тя фигурира в доклада с нарушенията. Университетът дава под наем 15 обекта, 4 от които са превърнати в барове, ресторант и дискотека. Това, оказва се, е съвсем законно и по тази причина тук нарушението е формално - университетът не е представил документите за наем в момента на проверката. Тепърва ще се налагат законови забрани, така че библиотеките да не стават кръчми, но от УНСС обявиха, че вече са взели мерки в тази насока.
„Изобщо не мисля, че изглежда като гузна съвест. Историята не започва от последния трагичен инцидент. Ние решихме, че вече общественият градус е достигнал толкова, че трябва да подемем инициатива, да дадем пример”, казва проф. Стати Статев, ректор на УНСС.
Университетът ще развали договорите си с питейните заведения. Това ще отвори дупка в бюджета, тъй като сегашните договори формират 25 на сто от бюджета на студентските им общежития. Сега се надяват пак да получават пари от наеми, но за други дейности.
Медицинският университет пък не е давал под наем помещения, в които се продава алкохол, но също е в доклада с нарушителите. Причината е, че не разполага с пълна тръжна документация за 11 обекта, дадени под наем, част от които са магазини.
„Защото е тенденциозно всичко! Искат да се създаде много по-голям шум, отколкото трябва и покрай сухото да иде и суровото. Освен това ще си позволя да кажа и нещо друго, че някои хора от тези звена имат определени интереси, затова кой управлява тези общежития”, коментира проф. д-р Алексей Алексеев, гл. секретар на МУ-София.
Оказва се, че Медицинският университет е проверяван и преди 3 години, когато същият екип не е открил нарушения.
Има и печеливши от скандалите в Студентския град. Брокерите на недвижими имоти отчитат повишение с 20 процента на търсенето на имоти в съседните квартали.
Почти всеки университет е нарушител
- 02.04.2012 | 19:55
- 766