Бюджетите на училищата и градините вече няма да зависят само от броя на децата. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Преди това той поздрави заетите в сферата на образованието по повод международния ден на учителя. "Учителят за всеки от нас и нашите деца е сред най-важните хора в живота. От Вас зависи какво бъдеще ще има всяко дете, но във Вашите ръце е и бъдещето ни като нация, общество и държава. Мисията Ви е да дадете знание на децата и учениците, да ги подкрепяте и окуражавате. Училището и родителите имат общ дълг – да подготвят добри, честни, трудолюбиви и креативни личности. Да са горди българи и достойни граждани. Предизвикателствата пред Вас са изключително много. Затова днес изразяваме благодарност към всички, които са се посветили на учителството! Вие, уважаеми учители, имате таланта, силата и отговорността да изпълните своя дълг. Вашите успехи са успехите на Вашите ученици. Пожелавам Ви здраве, сила и вдъхновение!", посочи министър Вълчев.
Относно готвените промени, които касаят формулата за формиране на делегираните бюджети, министърът на образованието посочи: „Сегашният единният разходен стандарт се разделя на 3 части. Първият за дете/ученик, вторият за група/паралелка и третият за образователна институция – детска градина или училище, които няма да зависят от големината им, а от общината“.
Просветният министър допълни, че догодина ще бъдат осигурени над 360 милиона лева допълнително за учебните заведения. 240 млн. от тях ще бъдат предоставени за увеличението от 15% на учителските заплати. С 90 млн. лв. ще бъдат увеличени средствата за учебните заведения в отдалечени райони и такива с концентрация на деца от рисковите групи. Около 30 млн. лева отиват за обезпечаване на новата минимална работна заплата, която не засяга педагогическия персонал и увеличената осигурителна вноска.
Предвидено е още да се имат предвид местни, специфични фактори, които водят до различие на разходите. Промяната ще доведе до повече средства за по-малките училища и малките общини в отдалечени райони. Предвиждат се повече пари за учебни заведения, в които има концентрация на деца от уязвимите групи.