Първият учебен ден наближава, а с него разходите за българските домакинства се увеличават. Именно ученическите пособия наброяват голяма част от семейния бюджет около 15 септември.
За учениците до VII клас необходимият набор от учебници е безплатен, като се предоставя от учебните заведения. А по книжарниците коплект пособия със средно качество за първолаци струва средно 50 лева.
За гимназисти необходимите учебници пък могат да се открият на старо на по-ниски цени, което спестява на родителите половината от сумата, която биха дали за нови учебници.
Тук обаче съществува вариантът комплектите да не са в много добро състояние, сочи проверка на Dariknews.
Най-голям удар по доходите на родители оказват осмокласниците. За тази учебна година влизат новите програми за обучение, което е свързано и с нови учебници. А комплектът струва 200 лв.
Новата програма обаче създава неудобство за родителите, тъй като вариантът с учебници втора ръка отпада и трябва да се закупят чисто нови пособия.
Според Кремена Николова, която е майка на бъдещ осмокласник, родителите трябва да отделят допълнително средства от бюджета си за закупуването на помагала и други тетрадки, ако има такива изисквания от учителите.
Още един разход са и парите за облекло, екипи и маратонки, които могат да достигнат около 200 лева.
Някои училища имат и задължителни униформи, които могат да струват 100 лв.
„Сигурно ще има семейства, които ще бъдат доста затруднени, защото всичко това ще надхвърли една минимална заплата“, смята още Кремена Николова.