Кунева събра на разговор бивши министри на образованието и науката

Булфото (архив)
share

Министърът на образованието и науката Меглена Кунева обсъди спешните промени в сектора със свои предшественици, съобщиха от МОН.

Кунева е изтъкнала пред колегите си, че образованието е сфера, в която приемствеността е много важна и разчита на всеки да обмени идеи от своя опит. В срещата, продължила повече от два часа в МОН, са участвали проф.Георги Фотев, доц.Марко Тодоров, проф.Иван Лалов, доц. Веселин Методиев, проф. Владимир Атанасов, проф. Даниел Вълчев, проф. Сергей Игнатов, проф. Николай Милошев, проф. Анелия Клисарова, доц. Румяна Коларова и проф. Тодор Танев.

Министър Кунева е посочила, че новият Закон за предучилищното и училищното образование дава възможност да се разгърнат идеи и стъпки, за които са правени опити и преди, но не са се случили. По думите й отдавна се говори за качество на образованието, но едва сега има възможност качеството да се провокира чрез определянето на държавната субсидия за висшите училища. Бившите министри, значителна част от които са преподаватели и учени, са коментирали новите учебни програми и изработването на новите образователни стандарти.

Всички участници са заявили, че във всеки един момент министърът и МОН ще имат тяхната подкрепа за реформите, които се правят в училище за преодоляване на неграмотността, за свързването на образованието и науката с професиите. Тук акцентът е бил поставен върху промените в Закона за професионалното образование. Отчетено е било, че бизнесът е узрял да помага за професионалното образование, като частната инициатива в тази сфера заслужава подкрепа от МОН. Лансирани са били идеи как да се засили квалификацията на учителите, обсъден е бил и проблемът със застаряващите учители и липсата на млади кадри в сектора.

Един от дискутираните въпроси е бил как държавата чрез финансирането да дисциплинира висшите училища да разкриват приоритетни за икономиката специалности. Коментиран е бил проблемът с изтичането на младите учени в чужбина и състоянието на БАН. Сериозен акцент по време на срещата е бил поставен върху дейността на Националната агенция за оценяване и акредитация и липсата на контрол на качеството там.

Участниците в срещата са се обединили около мнението, че в България трябва да се подготвят лидери - не за министри, а хора-експерти, които могат да взимат решения. На следващата среща министърът и нейните колеги ще обсъдят проблемите в науката. Меглена Кунева е благодарила и е определила срещата като една от най-стимулиращите, откакто е министър на образованието и науката.

Водещи новини

Още новини