БСП: Законът за предучилищното и училищното образование ще задълбочи социалното неравенство

share

Законът за предучилищното и училищното образование ще задълбочи социалното неравенство и ще доведе до спадане на качеството на общественото образование, коментира Янаки Стоилов от ПГ на "БСП лява България".

Днес депутатите приеха окончателно Закона за предучилищното и училищното образование.

Той прогнозира, че поради допускане на финансиране на частните училища, скоро тези идеи ще бъдат пренесени и към висшето образование с още по-голяма настойчивост. Този закон намалява грижата за децата в неравностойно положение, помощните училища се преобразуват в центрове за личностна подкрепа, посочи още Стоилов възраженията на социалистите.

Този закон няма да съдейства за намаляване на броя на отпадащите ученици, поради това, че завършването на основното образование ще бъде след седми, а не след осми клас, и защото разрешава надомното образование без специални причини за това, коментира още той. Отхвърли се и предложението за създаване на училища "втори шанс" за тези, отпаднали от системата, посочи Стоилов. Той отбеляза също, че безплатният транспорт е предвиден само за децата до 16-годишна възраст.

Запазва се практиката на неограничен брой учебници, каза Янаки Стоилов. Начинът на оценяване на директорите, създаването на два инспектората не потвърждават декларацията за единна държавна политика в образованието, коментира още той.

Стоилов отбеляза, че от "БСП лява България" са имали критично отношения по важните определящи разпоредби. По думите му този закон не отговаря на острите проблеми на българското образование.

Колегата му Мариана Бояджиева посочи, че много от текстовете са приемани без консенсус, със 70, 80, 90 гласа. Стоян Мирчев коментира, че системата е застрашена и може да колабира от пет до осем години.

Водещи новини

Още новини