Учители стоят без заплати, а касите на школата са празни в част от малките и средните общини в страната. Най-тежко е положението в Дупница, където педагозите от учебните и детските заведения са без пари от два месеца.
Общата неплатена сума за просвета там е 920 000 лева, каза главният секретар на просветното ведомство Красимир Вълчев пред “Труд”. Не е сигурно дали ще получат и следващото си трудово възнаграждение.
Парите се дължат от общината, която има финансови проблеми и не е ясно дали ще успее да осигури средства и да се разплати. Преди ден кметът Атанас Янев обеща до края на мандата да реши проблема. Учителка обаче вече подаде жалба в прокуратурата срещу забавяне на възнагражденията, нейни колеги се готвят за стачка.
В други общини (Борован, Оряхово и т.н.) проблемите се решавали в рамките на няколко дни или седмици. Забавянията са основно заради отклоняване на пари от перото за образование, а не заради недостиг в самата сфера, обясниха финансисти.
Кметствата получават държавната субсидия за образование и я разпределят по училищата. По принцип те не би трябвало да пренасочват средствата.
Според образователното ведомство причината кметове да посягат на средствата за училищата не е заради изборите. “Градоначалниците се опитват бързо да се справят с кризата. Добронамерени са, нямаме сериозни проблеми”, каза Вълчев.
Почти в цялата страна е осигурено гориво за предстоящия зимен сезон. Има сигнали единствено за нарушения при доставките. Повечето от тях обаче не били сериозни и не се очаква минусовите температури да изненадат школата.
Не е възможно при 2600 училища и 2100 детски градини да няма никакви проблеми, но системата е стабилна, успокои Вълчев. По-важното е, че в големите общини, където са повечето от учебните заведения, всичко е нормално, добави оптимистично той.
Учителите в Дупница окончателно на червено
- 28.09.2011 | 21:03
- 1303