Училища гиганти с над 1000 ученици има вече в страната ни, а децата в едно учебно заведение не трябва да са повече от 800. Това съобщи вчера шефката на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева по време на дискусията за последиците от въвеждането на делегираните бюджети в школата у нас. Така на практика излиза, че едно училище гигант може да има бюджет, близък до този на някой по-малък университет, пише "Монитор".
"Надпреварваме се кое училище ще стане с 2000 ученици. На децата се гледа като бройка по единния стандарт. Превърнахме директора във финансов отговорник, смята Такева.
71,7% от българските учители не са доволни нито от размера на основната си заплата, нито от диференцираното заплащане, показват данните от проучване на СБУ към КНСБ. В момента възнагражденията варират между 500 - 790 лв. В по-малките населени места обаче имало малки училища с между 20 - 120 ученици, в които средната заплата на педагозите е едва 400 лв., каза тя и допълни, че в 29 школа в страната учителските заплати не са повишени от началото на тази година, а другите са увеличени между 8 и 12%.
Въпреки недоволството на учителите от заплатите, директорите смятат, че системата на делегираните бюджети стимулира собствените приходи на школата, сочат още данни от изследването. От наеми печелят 22% от анкетираните директори, а от аренда на земи – 8,1 на сто. Други 38,1% участват в проекти за допълнителни пари.
Синдикатите поискаха 18% увеличение на единния разходен стандарт на учениците, както и парите да се разпределят от педагогическия съвет, а не от директора.
Средната учителска заплата е скочила от 548 лв. до 779 лв. от 2008 г. досега, съобщи от своя страна столичният кмет Йорданка Фандъкова. "В София няма нито едно училище, което да е закрито заради недостиг на средства, но това струваше на Столична община сериозно дофинансиране – над 14, 390 млн. лв. през 2008 г. Сега продължаваме да дофинансираме маломерните паралелки", каза още Фандъкова. През последните четири години в София са назначени 100 нови учители.