Премиерът Бойко Борисов е дал на прокуратурата сигнал срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров, пише “24 часа”. Именно това е мотивът за изненадващото му освобождаване от поста съветник в политическия кабинет на министър-председателя, където бе назначен в началото на февруари.
Според лидера на РЗС Яне Янев в НРС е имало големи финансови злоупотреби по времето на Киров. “Досега не съм получил нищо, но може материалите да са изпратени на Върховната касационна прокуратура”, казва пред вестника софийският градски прокурор Николай Кокинов.
“При нас в последните два дни сигнал срещу Кирчо Киров няма. Ако нещо е изпратено по-рано, ще проверим”, заяви Стелиана Кожухарова, говорител на главния прокурор Борис Велчев. Според Яне Янев по времето на Киров със служебни пари от разузнаването са били купувани ловни приспособления и скъпи пушки.
“Бяха анализирани и сигнали, доказващи не само нарушенията, но и престъпленията в НРС. Сигналите и фактите за тези престъпления бяха предоставени на Бойко Борисов. След като обсъдихме двамата с премиера цялата фактология, той ме разбра и предприе конкретни действия. Лично е поставил резолюция да бъде сезирана прокуратурата”, обясни депутатът.
За първи път Бойко Борисов заяви, че в НРС са вършени безобразия още през август 2010 г. Тогава правителството отпусна на службата 2 млн. лв., за да покрие направени непредвидени разходи. Попитан защо това се прави, Борисов заяви, че трябва да бъдат покрити “едни безобразия във Франция”. Той отказа подробности, но уточни, че самият ген. Киров няма вина, а въпросните безобразия са на предишния премиер Сергей Станишев.
Неофициално се заговори, че става въпрос за плащане на откуп за освобождаване на българската гражданка Данка Панчова, държана 9 месеца в плен в Сомалия. Тя заедно с две французойки, белгиец и двама кенийски пилоти бяха отвлечени от въоръжени бунтовници в началото на ноември 2008 г. в централната част на Сомалия. Панчова бе освободена от плен и се завърна в България през август 2009 г., малко след края на мандата на правителството на Сергей Станишев. Според информация в медиите за освобождаването на цялата група е платен откуп, но това бе отречено от френските власти и хуманитарната организация “Действие срещу глада”. От Сомалия потвърдиха, че са получили 3 млн. долара.
В София Панчова бе посрещната на летището от новоназначения външен министър Румяна Желева, която тогава отказа да коментира дали е платен откуп за освобождаването на българката. Желева благодари на Франция и Белгия, както и на българските дипломати, работили по случая. Самата Данка Панчова благодари на властите у нас за “огромната помощ”.