От Държавната комисия по хазарта (ДКХ) излязоха с официална позиция по повод разразилия се скандал с фирми на Васил Божков, които за последните 5 години не са внесли дължимите държавни такси и по този начин са ощетили държавния бюджет с над 500 млн. лева.
От ДКХ са категорични, че дружествата на Божков не са плащали дължимия по закон данък от 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а са заплащали 20 на сто такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз. Публикуваме позицията на ДКХ без редакторска намеса:
"СТАНОВИЩЕ
ОТНОСНО: Изчисляване и внасяне на дължимите държавни такси за поддържане на издаден лиценз по чл. 30, ал. 3 от Закона за хазарта /ЗХ/
Във връзка с извършени проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция, при които са констатирани нередовности при изчисляването и внасянето на дължимите държавни такси за поддържане на издаден лиценз по чл. 30, ал. 3 от ЗХ, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 30, ал. 3 от ЗХ „За поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри – традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията, се събира държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони“. В хода на извършените проверки е констатирано нарушение при прилагането на цитираната норма, изразяващо се в това, че различните организатори на хазартни игри заплащат различни такси за поддържане на издадения лиценз за едни и същи видове хазартни игри (в частност – лотарийни игри), а именно – една част от организаторите заплащат такси в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а друга част заплащат такса в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони.
Предвид изложеното следва да имате предвид, че нормата на чл. 30, ал. 3 от ЗХ разграничава две хипотези при формирането на основа за изчисляване на дължимите държавни такси за поддържане на издаден лиценз за организиране на хазартни игри:
- За организиране на традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията се дължи държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра;
- За организиране на хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие се дължи държавна такса в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони. Следва да имате предвид, че по смисъла на ЗХ такси и комисиони се събират при организирането на предвидените в закона турнири между участници в хазартни игри (чл. 64 и чл. 73 от ЗХ).
Следва да имате предвид, че всички организатори трябва да приведат дейността си в съответствие с разпоредбите на ЗХ. Съгласно нормативното изискване на чл. 41, ал. 5 от ЗХ всеки хазартен оператор следва да изготви и представи за утвърждаване пред Държавната комисия по хазарта правила за организиране на съответните хазартни игри. Тези правила следва да бъдат съобразени с разпоредбите на действащото законодателство, да не му противоречат и чрез тях да не се стига до заобикаляне на закона. С оглед на това, всички организатори на хазартни игри, които попадат в обхвата на разпоредбата на чл. 30, ал. 3 от ЗХ, следва да приведат изготвените правила за организираните от тях хазартни игри в съответствие с изискванията на посочената норма в зависимост от вида на организираната от тях игра, както и да съобразят това обстоятелство при следващото подаване на декларация по чл. 30, ал. 6 от ЗХ.
При неизпълнение на нормативните изисквания на ЗХ при подаване на декларация, в която изчислената държавна такса не е съобразена с изискванията на чл. 30, ал. 3 от ЗХ, на съответния организатор на хазартни игри ще бъде наложено административно наказание по реда на чл. 104, ал. 3 от ЗХ, съгласно който „На организатор на хазартна дейност, който не посочи или посочи неверни данни или обстоятелства в декларацията по чл. 30, ал. 6 и 7, водещи до определяне на таксата в по-малък размер, се налага имуществена санкция в размер на неначислената такса, но не по-малко от 5000 лв.“
NOVINI.BG припомня как започна целия скандал с неплащането на милиони левове данъци към държавната хазна. На 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда.
През 2014 г. "Националната лотария" не плати нито един лев данък, в резултат на "забравен текст" в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, "Националната лотария" не плаща дължимия по закон данък - 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз.
Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в "Национална Лотария" както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. - такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). Тази порочна практика трябва да бъде един път завинаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.
Самият Божков и неговите приближени - собственикът на мажоритарния дял акции във ФК "Левски" Георги Попов и управителят на "Еврофутбол" Александър Тумпаров (член на надзора на "Левски") са задържани в ОАЕ. Преди ден стана ясно, че Васил Божков е разследван и за организирането и ръководенето на престъпна група, свързана с убийства, изнасилвания и принуди. Към момента на Божков са повдигнати седем обвинения за ръководител на престъпна група, за принуда, за изнудване, за опит на подкуп на длъжностно лице, за подбудителство на престъпление по служба и още две деяния.