Престъпна група специализирана в укриване на данъци беше разбита от ГДБОП.
10 кюлчета злато и 62 златни монети са открити в рамките на проведената операция, съобщиха от МВР. Акцията бе насочена срещу неутрализиране на престъпна група, занимавала се с източване на ДДС.
В хода на разследването, в трезор на банка, антимафиотите откриха 10 кюлчета злато от по 1 кг и 62 златни монети. Установено е, че трезорът бил ползван от задържаните при проведената днес спецоперация.
Операцията на антимафиотите е проведена в тясно сътрудничество с прокуратурата. Само в един от случаите групата е успяла да нанесе щети в размер на 10 млн. лв. от невнесен ДДС. В нея са участвали и служители на териториалните звена на ГДБОП в Плевен и Варна. Акцията е проведена след близо едногодишно разследване срещу седмина участници в престъпната схема - Б.П./48 г./, Р.С. /36 г./, В.Н. /48 г./, Т.М. /47 г/, С.Н. /31 г./, А.Д /34 г./ и Д.М. /47 г./.
Шестима от тях са с криминални регистрации за създаването на неистински търговски документи, за укриване на данъци, на сделки, длъжностни присвоявания в особено големи размери, документни измами, хулиганство. Единствено Т.М. не е регистриран за криминални прояви до момента. С.Н. - регистриран за документна измама и неоткриване на производство по несъстоятелност, се водел управител на повече от 150 търговски дружества, а в биографията си 34-годишната А.Д. е натрупала криминалистически регистрации за укриване на сделка, с което е осуетила наказателно преследване, неплащане на данъци, неистински документи, деклариране на данни в официален документ с невярно съдържание.
Според събраните на етапа данни, групата е работела при дълбока конспиративност, всеки от членовете й е имал точно определени фунции, постигната била и завидна координираност на територията на три области. Престъпните действия били прикрити под шапката на легални адвокатски кантори, където се извършвало и счетоводното обслужване на търговската дейност на фирмите. С цел максимално затрудняване на разкриването на изградения престъпен механизъм, голяма част от членовете на групата били регистрирани като адвокатски сътрудници, което им осигурявало висока степен на защита. В спектъра от заложени дейности се включвали рекламни и консултантски услуги, като по този начин били създадени предпоставки за ползването на данъчен кредит в особено големи размери.
Според разследващите групата е действала продължително време на територията на страната. При конкретното разследване е установено, че нанесените щети за държавата от невнесен данък добавена стойност възлиза на близо 10 млн. лева. В последствие той бил доставян чрез междинно звено на действителни търговци в различни икономически сфери, които намалявали плащанията си по ДДС, след като купували фактури от дружествата, изградени от престъпната група. След натрупване на задължения в особено големи размери, собствеността на тези компроментирани дружества се вписвала на името на безпризорни лица, които приемали това на доброволен принцип срещу незначителни суми. Във връзка с развиваната престъпна дейност били изготвяни и осчетоводявани множество документи с невярно съдържание.
Продължават процесуално-следствените действия, извършват се претърсвания на 17 адреса на територията на Плевен, Варна и София. В каравана близо до офис на една от фирмите на групата са открити огромно количество документи, съотносими към осъществяваната престъпна дейност.
В поделенията на МВР са разпитани повече от 20 лица. Задържани са седмината участници в групата и трима техни приближени, срещу които предстои повдигане на обвинение.