Всяка машина за гласуване се активира със смарт карта и ПИН код

Novini.bg
share

Централната избирателна комисия (ЦИК) определи методически указания за членовете на секционните избирателни комисии (СИК) при гласуването с машини. Те се поместват в Решение № 341-НС от 28 юни, показа проверка на Novini.bg.

Представител на „Сиела Норма“ АД трябва да предаде машината за гласуване на председателя на СИК един ден преди вота. Устройството трябва да е с поставени пломби на съответните отделения, с параван (странични капаци) към нея и два броя флаш памети, поставени в обособено запечатано отделение на машината. Задължително е наличието на:

- Батерия за резервно захранване на машината;

- Кутия за разписки от машинното гласуване;

- Пет броя смарт карти (2 броя за членовете на СИК и 3 броя за избирателите);

Симулатор ни подготвя как да гласуваме с машина на 11 юли

- Запечатан плик с ПИН-код;

- Един брой електрически удължител;

Представителят на „Сиела Норма“ АД, в присъствието на членовете на СИК, инсталира и тества машината за гласуване. От ЦИК обръщат внимание, че на куфара, в който се намира машината за гласуване, има етикет с номера и адреса на секцията.

„Ако номерът на доставената машина за гласуване не съответства на номера на секцията, не се подписва приемо-предавателен протокол, за което незабавно се уведомява РИК, която уведомява ЦИК“, пише още в решението.

В избирателни секции с две машини за гласуване, всяка машина се активира само със смарт карта и ПИН-код от нейния комплект. Всяка машина за гласуване се поставя извън кабината за гласуване върху подходяща маса, която да осигурява нормална видимост (на нивото на погледа) на избирателя към екрана така, че да се осигури тайната на гласуването и гласуването на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването. В случай, че машината е поставена на ниска маса пред нея се поставя стол за избирателя.

Проучване: ГЕРБ-СДС запазва първото място, ИТН са втори с малка разлика

„В секции с две машини машините не се непосредствено една до друга, а се разполагат така че да позволяват свободно придвижване на избирателите до тях, като се запазва тайната на гласуването на всеки избирател“, уточняват от ЦИК.

На членовете на СИК е обяснено, че при проблем с машинното гласуване в изборното помещение с над 300 избиратели трябва да бъде обособено място за попълване на бюлетини.

В случай че специализираното устройство за машинно гласуване не стартира или спре работа по време на изборния ден, извън случаите по чл. 269 ИК, председателят на СИК уведомява незабавно РИК, колцентъра на „Сиела Норма“ АД и техника на „Сиела Норма“ АД за нестартирането или спирането на работата на специализираното устройство за машинно гласуване. Секционната избирателна комисия съставя констативен протокол (Приложение 4 към методическите указания), в който се описва часа на спирането на работата на машината, причината и описание на конкретната ситуация, часа на уведомяване на колцентъра и на техника и часа на неговото пристигане. Констативният протокол се прилага към протокола на СИК.

След отстраняване на техническите причини гласуването продължава. Ако техническите причини не могат да бъдат отстранени в срок до 20 минути, СИК взема решение и уведомява РИК и ЦИК за наличие на предпоставки за преустановяване на машинното гласуване при условията на чл. 269 ИК.

При преустановяване на електрозахранването работата на СУМГ продължава чрез захранване от батерията.

Начало на изборния ден

Изборният ден започва в 7,00 часа на 11 юли 2021 г., но не по-късно от 8,00 часа (ако в 7,00 часа не са се явили повече от половината членове на СИК).

Членовете на СИК следва да се съберат пред секцията поне 10 минути преди 7,00 часа. При липса на член на комисията – по телефона се установява дали ще се яви или не.

За да се отвори изборното помещение, трябва да присъстват повече от половината членове на комисията.

Ако не са се явили повече от половината от членовете на комисията – НЕ СЕ ОТВАРЯ изборното помещение. Председателят на СИК уведомява РИК кой член на СИК отсъства. Председателят на СИК трябва да разполага с телефонните номера на членовете на СИК и РИК (снабдява се от общинската администрация предварително).

Ако в 7,00 ч. са се явили повече от половината от членовете на комисията, но не се е явил председателят, изборното помещение се разпечатва и изборният ден се открива от заместник-председателя, за което се уведомява РИК. Това обстоятелство се вписва и в протоколите на секционната избирателна комисия с изборните резултати.

Ако до 8,00 часа не се явят членове на СИК, РИК назначава нови членове на мястото на неявилите се от същата квота.

При отсъствие на председателя РИК назначава зам.-председателя за председател, а член на СИК за зам.-председател. При отсъствие на зам.-председателя или секретаря РИК назначава член на СИК да заеме съответната длъжност. При отсъствие и на тримата членове от ръководството на СИК, РИК назначава председател, зам.-председател и секретар на СИК.

Повече за гласуването на предсрочните парламентарни избори вижте и в това видео:

Водещи новини

Още новини