Бяха извършени много реформи в правосъдната система през този четиригодишен мандат. Преди една седмица бе направен отчет от председателя на правосъдната комисия, която каза, че над 1,3 млрд. лева е запорираното имущество, което е една огромна сума. Това сподели в студиото на "Лице в лице" по bTV кандидатът за народен представител и действащ министър на правосъдието от ПП ГЕРБ Десислава Ахладова.
Опонентът ѝ в студиото Крум Зарков от БСП разкритикува правителството му в частта с правосъдната система, заявявайки, че там не е направено нищо.
Относно Наказателно-процесуалния кодекс бяха извършени много промени. На първо място бавенето и връщането на делата беше преодоляно с въвеждането на разпределителното заседание. Разбира се, бяха въведени и много реформи в електронното правосъдие. Имаше и много други реформи като регистрацията на вещите лица, системата на съдебното изпълнение. Министерството на правосъдието и правителството прие изменение по отношение на Търговския регистър, където вече всички отчети се подават на едно място, коментира още министър Ахладова.
,,През 2016-2017 г. бяха направени промени в Конституцията в частта за съдебната власт, където Висшия съдебен съвет бе разделен на съдийска и прокурорска колегия, което беше оценено от Венецианската комисия. Аз зная откъде започна съдебната система, защото съм в нея от 22 години. Ние започнахме от пишещи машини, без възможност за някаква информационна система'', допълни тя.
За фигурата на главния прокурор Десислава Ахладова припомни, че за такава фигура се говори от десет години.
Лично аз не видях никакво законодателно действие от страна на опонентите ни, нито механизъм, с който да бъде ограничена властта на главния прокурор. Тази фигура е разследващ прокурор, просто защото няма как да е съдия, тъй като прокурорът е разследващ орган, а не съдията. Затова тази фигура, в рамките на конституционните правомощия, трябва да е само прокурор, уточни правосъдният министър.
,,Всеки законопроект, който се приема от Министерството на правосъдието, се изработва от работна група от експерти. Той се обсъжда от Висшия съдебен съвет, от представители на върховни съдилища и от неправителствени организации в областта на правосъдието, след което се внася в Министерския съвет'', обясни Десислава Ахладова.
Тя разкри, че в програмата на коалицията ГЕРБ-СДС ще има предложение за законодателно досие. Идеята му е когато даден депутат внася законопроет, той да декларира дали има частни интереси от него и от кого е изготвен въпросния законопроект.
Ще се боря за бързо, прозрачно и ефективно правосъдие, то трябва да е в услуга на гражданите. Реформите трябва да са за гражданите, а не да бъдат самоцел, обяви в заключение министър Ахладова.