Докъде ще стигне надцакването за датата на изборите?

Pixabay
share

Правото на глас е фундаментално право. То не може да бъде ограничавано лековато. Хора, които са в карантина, не могат да бъдат лишени от глас, така че най-различни механизми, за да бъде гарантирано правото на глас, трябва да бъдат въведени. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Даниел Смилов, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски” и директор на Центъра за либерални стратегии.

По думите му, „за да се избегнат тежки конституционни питания, трябва законодателят да въведе такъв механизъм, който да гарантира правото на глас“.

"Мобилните урни и екипи са минимумът, за електронно гласуване в момента не сме готови", посочи Смилов.

Караянчева: Видяхме бесилка срещу парламента, всички можем да сме жертва на конфронтация

"Модернизацията на страната в изборната сфера като че ли ще бъде отложена, но поне за тези избори трябва да бъдат взети временни мерки, които да гарантират правото на глас. Това е основният въпрос и с този въпрос е свързан и въпросът с датата на самите избори – дали една ранна дата ще даде достатъчно време за организация", изтъкна Смилов

"Управляващите като че ли залагат на ниска избирателна активност, надяват се изборите да бъдат изтеглени максимално рано", допуска той

Той смята, че има "надцакване" за датата на изборите.

"Политическата отговорност е на президента, който трябва да реши кой вариант е по-добър за страната", отбеляза доц. Смилов.

Водещи новини

Още новини