41% от студентите по информатика у нас са жени. След завършването си обаче много малко от тях се насочват към работа в IT сектора.
Да навлезе в територия, доминирана от мъже, е предизвикателство за Полина. Въпреки че все още е студент в Техническия университет, момичето вече прави първите си стъпки като предприемач в IT сектора заедно с три приятелки. "Заедно разработваме продукт, който представлява светеща детска книга с LED технология, като идеята ни е да стимулираме любознателността на децата и сега ни предстои регистрация на фирма и пускане на първа серия на пазара", разказва Полина Неделчева.
80% от дамите, завършили "Информатика", се насочват не към работа в сектора, а към по-слабо платената професия "учител по информатика", информира БТВ. Причината - трудният баланс между семейството и работата.
"Тези високотехнологични фирми изискват наистина учене през цялото време и много често тези фирми изискват това да се случва в свободното време. Съгласете се, че за младите жени с малки деца свободното време е най-ценният и недостигащ ресурс", обяснява доц. Румяна Стоилова от БАН.
Сред мисиите на открития днес "Български център на жените в технологиите" е именно да привлече повече дами в сектора.
„Ние ще работим за развитие на женското предприемачество, ще работим с менторство и създаване на добри практики, които да позволят повече момичета да избират инженерната професия и да избират кариери в науката. Вярваме, че това ще допринесе за конкурентоспособността на България и Европа”, коментира Саша Безуханова, председател на центъра.