Дружествата от групата на "ЕВН България" (EVN България) внесоха заявления за цени на електро- и топлоенергията за своите клиенти през следващия ценови период - от юли 2023 г. до юни 2024 г., съобщиха от дружеството.
По отношение на цените за енергията за клиенти на регулиран пазар заявленията на компанията краен снабдител "EVN България Електроснабдяване" и на мрежовия оператор "Електроразпределение Юг" предвиждат общо средно увеличение от 1,6 процента на фактурата на стандартно домакинство в Югоизточна България, при сега действащите компоненти на останалите компании, формиращи крайните цени. Така при средна стойност на фактура на домакинство от 74,86 лв. (250 кВтч дневна енергия и 90 кВтч нощна енергия) повишението би било 1,21 лв. или 76,07 лв., посочват от дружеството.
Както и през изминалите две години, заявлението на "Електроразпределение Юг" предлага на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да одобри промяна на модела на формиране на цената за достъп до разпределителната мрежа, заплащана от битовите клиенти на компанията. Според предложението цената достъп за битови клиенти би била постоянна компонента, изчислявана вече на база предоставена мощност за всеки обект вместо на база потребление.
Този модел действа от 2011 г. за бизнес клиентите на компанията, като той се прилага и в редица държави от Европейския съюз. С цел равнопоставеност дружеството предлага от 1 юли 2023 г. тя да е еднаква за битови и бизнес клиенти: 0,02601 лв./кВт./ден.
По отношение на заявлението за цени на "EVN България Топлофикация" компанията предлага цената на топлинната енергия в Пловдив от 1 юли 2023 г. да бъде 169,36 лв./МВтч. (без ДДС).
В момента еднокомпонентна цена на топлинната енергия с топлоносител гореща вода е 137,66 лева за мегаватчас, което е увеличение на цената с 22 процента.
Предложението отразява направените от компанията разходи за осигуряване на доставките на природен газ през изминалия сезон, обясняват от "EVN България Топлофикация".