Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) представи визиите си относно данъчната система в страната, предаде репортер на Novini.bg.
Заедно с президента на КНСБ Пламен Димитров бе и председателят на Бюджетна комисия Менда Стоянова. Представители на парламента, синдикати, социалното министерство и други институции участваха в дискусията.
На форума бяха обсъдени предложенията на КНСБ за реформи в данъчната система, както и темите за данъчната политика като основен инструмент за намаляване на неравенствата в страната и по-справедливото преразпределение на публичните финанси на държавата.
От синдиката представиха визията си за данъчни реформи, в която ключов момент е предложението 15/15/15, а именно обща ставка от 15 процента за ДДС, 15 процента за данъка върху доходите на юридическите лица и 15 процента върху доходите на физическите лица.
"Данъчната система е недокрай балансирана и справедлива. Виждаме неравенствата по всички възможни линии", разкри Пламен Димитров, председател на КНСБ.
"Петте най-богати българи държат 23 млрд. лв. Сивата икономика стои на 20-21%, а така едни над 20 млрд. лв се губят от бюджета", каза още той.
"Данъчната система генерира несправедливост. Предлагаме преразпределение на данъците. Не предлагаме увеличение на данъците, но в някои сектори ще има преразпределение", заяви Димитров.
От КНСБ са изчислили, че ако основните искания на синдиката бъдат приети, то държавният бюджет ще загуби около 4,67 млрд. лв., но, от друга страна, има възможност за генериране на други около 4 млрд. лв. от въвеждането на допълнителни данъци, които са предложили като алтернатива на очакваните загуби. По този начин нетният отрицателен ефект върху държавния бюджет ще бъде приблизително 600 млн. лв.
Сметките на синдиката показват, че ако хората получават 1000 лв. работна заплата, ще разполагат с допълнителни 652 лв. на година в резултат от въвеждането на промените, които предлагат в прякото облагане на техните доходи.
Освен това, по линия на косвеното облагане, разходите на хората ще намалеят средно с 334 лв. на година в резултат на промените, които КНСБ предлага в ДДС. Така общата допълнителна сума, с която ще разполагат хората на година ще бъде 986 лв. Това до голяма степен може да се разглежда и като 13-та заплата, смятат от КНСБ.
"Ако вашето домакинство се състои от двама души, които получават по 1000 лв. работна заплата, то допълнителната сума, с която ще разполага на година, ще бъде 1972 лв.", посочват синдикалните експерти.
Според изчисленията на КНСБ всички хора, които получават доходи до 2500 лв., ще спечелят по линия на промените в прякото облагане. Макар данъкът да се вдига от 10 на сто на 15 на сто, разполагаемите средства ще бъдат повече заради ефекта от въвеждането на необлагаем минимум.
Всички хора, които получават доходи над 2500 лв., ще загубят по линия на промените в прякото облагане, но ще спечелят по линия на промените в косвеното облагане. Така, например, ако получавате 3000 лв. работна заплата, ще платите 382 лв. повече данък върху доходите на годишна база, но ще разполагате с поне 900 лв. повече за потребление по линия на промяната в косвените данъци.
По този начин крайният кумулативен ефект върху хората с високи доходи ще бъде отново положителен, смятат от КНСБ. Около 100 000 са работещите българи със заплати над 3000 лева, посочиха от КНСБ.