Към настоящия момент са подадени 13 заявления за АЕЦ ''Белене'', в това число 7 за стратегически инвеститор и останалите са заявления, свързани с искания за изкупуване на електрическа енергия или за придобиване на дял. Пет от компаниите, които са световни лидери в областта на ядрената енергетика: ''Росатом'' китайската корпорация CNNC и Корейската хидроядрена компания, ''Дженеръл Електрик'' и ''Фраматом''. Участието на такива световни лидери е гаранция за успешното развитие на процедурата. Това посочи в отчет за свършената работа през 2019 година министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Тя припомни, че на 21 октомври бяха въведени в експлоатация изградените първи 11 километра от проекта ''Балкански поток'', като премиерът Бойко Борисов допълни, че още в понеделник ще отиде да ги инспектира.
''Балкански поток'' беше стартиран при изпълнени всички стриктни европейски правила в областта на природния газ, обществените поръчки и в съответствие с националното ни законодателство'', посочи министърът.
По думите ѝ продължава и работата по интерконектора България-Гърция.
,,Към настоящия момент се работи по изграждането на 4 лагера на територията на Гърция и България. В момента компанията извършва разчистване на трасето и отстраняване на дървесината – това е един процес, който трябва да се извърши сега, тъй като спрямо екологичното законодателство след определен период от време това не е възможно. В момента се работи на територията на село Стамболийски, област Хасково'', добави тя.
По думите на Петкова доставката на втечнен газ от САЩ за България през 2019 година е пример за истинска газова диверсификация.
Като друго важно събитие в българската енергетика министърът определи старта на борсата за търговия с природен газ.
,,Тази стъпка е пряко свързана с либерализацията на пазара на природен газ. От 2 януари стартира платформата, която е свързана със сключване на договори. Вървим с уверени крачки напред по пътя към либерализацията на пазара на природен газ'', посочи Петкова.